İşletmelerde Maliyet Nasıl Düşürülür?

İşletmelerde Maliyet Nasıl Düşürülür

İşletmelerde Maliyet Nasıl Düşürülür: Ticari işletmelerin amacı; kar elde etmek, şirket maliyetini düşürmek ve başarılı bir şekilde çalışmalarına devam etmektir. Bu sebeple, işletmelerde gelir ve gider kavramları aynı derecede önemlidir. Kar elde etmek isteyen tüm işletmeler gider kalemlerine dikkat eder, kısa ya da uzun vadeli hedeflerini ona göre oluşturur.

Bir işletmenin bölümlerinin farklı gider kalemleri yer alır. Bunlardan belli başlıları; personel bağkur ve sosyal sigorta giderleri, işletme kira giderleri, vergi ödemeleri, maaşlar, ofis giderleri, yemek giderleri, seyahat harcamaları, ulaşım ve araç giderleri, konaklama giderleri, iletişim giderleri, kargo giderleri, teknoloji ve alt yapı giderleri, kıyafet harcamaları, faturalar, reklam ve pazarlama giderleri, dış tedarik hizmet ve danışmanlık giderleri vb. olarak sıralanabilir.

İşletmelerde maliyetler nasıl düşürülür?

 • İşletmeler, bütçe yönetimi ile finansal öngörülerde bulunabilmeli. Finansa verilen bütçelerle her yıl yeni bir hedef belirlenmeli ve o hedefe bağlı plan yapılmalı.
 • Bütçe yönetimi, bütçenin nasıl oluşturulacağı konusunda belirli bir dönem danışmanlık hizmeti alınıp, yönetim ve bütçe sürecinin içerisinde yer alabilecek personel bütçe eğitimi alabilir.
 • İşletmelerde, bazı alanlarda dış kaynak kullanımı(outsourcing) maliyet açısından daha avantajlı ve fayda sağlamaya yöneliktir. Bu alanlar araştırılarak, dış kaynak kullanımından yararlanılabilir.
 • Tedarikçilerin verdiği, vereceği hizmetler kontrol edilmeli, tedarikçi sözleşmeleri uzun süreli yapılmamalı. Hizmet kalitesi için en fazla 1 yıllık sözleşmeler yapılmalı.
 • Geçmiş dönemde satın alma işlemi yapılan ve yeni dönemde ihtiyaç olmayan hizmet ya da abonelikler iptal edilebilir.
 • İşletme ihtiyaçlarına yönelik yatırım ve beklentiler karşılanmalı. İlgili konularda ihtiyaç analizi yapılmalı.
 • Rekabet piyasası araştırılmalı, yurtiçi ve yurtdışı çalışma modelleri incelenmeli, teknoloji takip edilmeli ve global firmaların hedef ölçümleri karşılaştırılabilmeli.
 • İşe ve performansa uygun personel alımı, verimlilik açısından son derece önemlidir.
 • İşletme personelinin harcamaları, araç kullanımları, bölümlere göre belirlenen aralıklarda ve rapor edilmiş şekilde teslim edilmeli. Araç takip sistemleri, kurumların kendi harcamasını görmesi ve takibi açısından avantaj sağlar.
 • Banka, sigorta, kargo, yemek, iletişim araçları, araç kiralama şirketleri araştırılmalı ve işletmeye faydalı olabilecek seçenekler değerlendirilmeli.
 • İşletmelerde, raporlama ve arşivleme sistemi yer almalı. Her yeni senenin hedef planlarında geçmiş seneler incelenmeli.
 • Günümüzün bir diğer konusu da çevre bilinci. Çevreyi korumaya yönelik ürünler kullanmak, mümkünse geri dönüşüme uygun ürünler tüketmeli.

İşletmeler de, kişiler gibidir. Kendi cebimizde nelere dikkat ediyorsak, işletme açısından da onlara dikkat etmeniz gerekir. Bu aşamaları standart bir hale getirmemiz halinde, işletmenin kar etmesi kaçınılmaz olacaktır.

İşletmenizde maliyeti düşürmeye yönelik önemli detayları edinebilmek için İşletmelerde Maliyet Düşürme Eğitim programımıza katılabilirsiniz.

İstanbul Eğitimler

Kurumsal  Eğitimler

Pazarlama Eğitimleri

Pazarlama Eğitimleri, kurumun imajı ve marka yönetimi açısından son derece önemlidir. Doğru ve amacına uygun olarak gerçekleştirilen pazarlama plan ya da stratejileri kurumu hedeflediği yere götürür.

Pazarlama, son dönemlerde kurumlar tarafından oldukça yoğun talep gören bir alan. İş böyle olunca da bu yöntemi en etkili şekilde kullanmak, firmaları rakiplerinden ön plana çıkarabiliyor.

İstanbul Eğitimler, Pazarlama Eğitimleri dahilinde, kurumların ihtiyacı olabileceği kategorilerde eğitimler ile siz profesyonellerin iş hayatına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nöro Pazarlama Eğitimleri, Dijital Pazarlama Eğitimleri, Mobil Pazarlama Eğitimleri, Stratejik Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Pazarlama Uzmanlık Eğitimi, Kurumsal İletişim Eğitimi, Ürün ve Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Araştırma Yönetimi Eğitimi, Pazarlama Planı Eğitimi bu seçeneklerden bazıları.

Sizler de pazarlama eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Satış Eğitimleri

Satış eğitimleri ile amacımız, sektördeki konumunuza, kurum vizyon ve misyonuna uygun, doğru satış stratejileri ve doğru satış kanalları ile farkındalığınızın arttırılması yönündedir.

Satış, günümüzün en ritmik ve stresli mesleklerinden biri. Eğer, satış odaklı bir mesleğimiz varsa ve hedefimizi bu yönde belirlemişsek, üstüne profesyonel bir eğitim ile kendimizi geliştirmeye yönelik rotamızı çizebiliriz.

İstanbul Eğitimler, satış konusunda deneyimli eğitmenlerin uygulamalı eğitimleriyle sizin bu yönünüze daha da katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nörosatış Eğitimi, Bayi Yönetimi Eğitimi, İleri Satış Becerileri Eğitimi, Satışta Çözüm Odaklılık Eğitimi, Satış Becerileri Geliştirme Eğitimi, Satışın Formülü Eğitimi, Temel Satış Becerileri Eğitimi, Stratejik Satış Yöntemleri Eğitimi, Telefonda Satış ve Müşteri Yönetimi Eğitimi, Satış Hedef Odaklılık Eğitimi, Kilit Müşteri Yönetimi Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de satış eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayalım ki doğru müşteriye doğru satış politikası, başarıyı arttıran en önemli etkendir.

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri ile hedef ve sonuç odaklı yönetim şekilleri, başarılı bir lider ve yöneticide olması gereken önemli özellikleri, stratejik yönetimin amacı, avantajları ve birçok konu başlıklarını uygulamalı olarak iş hayatınıza taşımanıza yardımcı oluyoruz.

Yöneticiler, yönetici adayları, girişimciler, firma sahipleri, liderler ve bu alanda ilerlemek isteyen herkes uygulamalı eğitimlerimize katılabilir.

Kabile Liderliği Eğitimi, Nöroliderlik Eğitimi, Stratejik Yönetim Eğitimi, Yönetimde Takım Ruhu ve Motivasyon, Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Fasitilasyon Eğitimi, Etkin Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Performans Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Temel Yönetim Becerileri ve Yöneticilik Eğitimi, Değişim Yönetimi Eğitimi, Kriz Yönetimi Eğitimi, Liderlik Eğitimi, Yöneticilik Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Birbirinden farklı, ihtiyaç ya da ilgi duyduğunuz alanlarda yer alan kişisel gelişim eğitimleri ile farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

Temel Koçluk Atölyesi, Holistik Form Eğitimi, NLP ile Yaşam Koçluğu, Nefes Eğitimi, Farkındalık Eğitimi, Meditasyon Eğitimi, Mandala Çizim Eğitimi, Mandala ve Farkındalık Eğitimi, Renk ve Stil Eğitimi, Öğrenci Koçluğu ve Tercih Danışmanlığı, Kurumsal Gelişim Eğitimi, Etkili İletişim ve Diksiyon Eğitimi, Başarı ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, İş Yerinde Yetkinlik Eğitimi, Motivasyon ve Özgüven Kazanımı İçin İpuçları, Stres Yönetimi Eğitimi, Kişisel İmaj Yönetimi Eğitimi, İletişim Eğitimi, Dökümantasyon ve Raporlama Eğitimi, Toplantı Yönetimi Eğitimi, Problem Çözme ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, Fasilitasyon Eğitimi, İnovasyon Eğitimi, E-posta Kullanımı Eğitimi, Etkili İletişim Eğitimi, Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Eğitimleri

İnsan Kaynakları Eğitimleri; İnsan Kaynakları Yönetimi Uzmanlığı, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi olarak yer almaktadır.

İnsan Kaynakları, kurumların en stratejik yeridir. Kurumların menfaatlerini ön plana çıkaracak noktalarda karar vericidir. Çalışan ve üreten motivasyonunu sürekli zinde tutmakla sorumludur.

Bizler de bu kriterlerin sizler için önemli olabileceği düşüncesiyle, İnsan Kaynakları Eğitimi, İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi organize etmekteyiz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri ile kurumların mevcut müşterilerini korumaları ve gelecek dönemde de müşteri memnuniyeti sağlanması amaçlanmaktad

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi, kurum içerisinde gerekli olan satınalma, stok, depo ve tedarik konuları uygulamalı örnekleriyle aktarılmaktadır.

Sizler de Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Muhasebe ve Finans Eğitimleri

Muhasebe ve Finans Eğitimleri, kurumların muhasebe ve finans bölümlerinde çalışmakta olan personele ya da kurumların farklı bölümlerinde çalışıp, bu konulara ilgi duyan personele katkı sağlamaktadır.

Danışmanlık Hizmeti

İstanbul Eğitimler, kurumsal eğitim programlarının dışında, kurumların ihtiyaç ve taleplerine yönelik danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Kurumsallaşma sürecine adaptasyon, görev tanımlarının yapılandırması, yetenek ve performans yönetimi, insan kaynakları süreçleri, kurumsal iletişim, iş analizi, kurum kültürü ve kurum algısı oluşturma, bireysel koçluk ve mentorlük faaliyet gösterdiği danışmanlık alanlarıdır.

Nasıl İlerleriz?

Mevcut durum ve süreç analiz ederiz.
Hedef ve beklentilerinizi dinleriz.
Uygulama Planı oluştururuz.
Süreci başlatırız.

Kurumsal Danışmanlık Kategorileri
Kurumsal Gelişim Planı Danışmanlığı
Yönetim Danışmanlığı
Pazarlama Danışmanlığı
Satış Danışmanlığı
Satınalma Danışmanlığı
Depo ve Stok Yönetimi Danışmanlığı
Uluslararası Pazarlara Giriş Stratejileri Danışmanlığı

Kurumsal Gelişim Analizleri
Swot Analizi
Gap Analizi (Mevcut Durum Analizi)
Fayda Maliyet Analizi
Kalite Çemberleri
Portföy Analizi
Q-Sort Analizi
Delphi Tekniği
Nominal Grup Tekniği
Çoklu Oylama (Multivoting) Tekniği