Kokuların Zihnimiz ve Hayatımızdaki Etkisi

Kokuların Zihnimiz ve Hayatımızdaki Etkisi

Kokuların Zihnimiz ve Hayatımızdaki Etkisi: Geçmişte yaşadığınız güzel bir olayı hikayeleştirin dediğimizde, zihnimizde çeşitli ışıklar yanar, o anı anımsatan güzel melodilere ve o anda bulunduğumuz ortamın kokularına gideriz. Ses, renk ve koku alır götürür bizi o güzel anılara.

The Crown dizisindeki karakterleri detaylı incelerseniz göreceksiniz, tarihte İngiltere’ de özellikle en aristokratından, fakir halkına kadar yoğun tütün kullanımı dikkati çeker. O dönem için tütün kokusu, bu zamanki kadar rahatsız etmez insanları. Özellikle bir dönem, tütün kokusu oldukça yaygındır ve evlerde kullanılması ne ev halkını ne de gelen misafiri rahatsız etmez. Aynı şekilde 2000’lere kadar Türkiye’de de, evlerde çeşitli markalarda şeker gibi tütün(sigara) ikram edilirdi. Bu dönem ise tütün kokusu, rahatsız olduğumuz kokulardan birisi. Kokuların, algılarla ve zihnimizde bıraktığı etki ile bir alakası olabilir mi?

İngiltere ve Avrupa tarihçileri, bilim insanları, akademisyenlerden oluşan bir ekip, Odeuropa isimli projelerinde, 16. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar Avrupa’yı saran koku ve aromaları bugüne getirmeye hazırlanıyor. Yani yakında “Koku Kütüphanesi” de geliyor.

Metin yazarları, eğitimlerinde öğrencilerine, okuyucuyu öyle bir etkileyin ki, 5 duyu organı da o anda yaşasın, olayı hikayeleştirin derler. Yazılarda An’ı yaşatmak önemlidir. Artık, sunumlarda da kullanılan “Hikayeleştirme Tekniği” güzel tasvir edip, aktarabilme yetisi üzerinde örnekler geliştirir.

Gözlerimizi kapatıp, belirttiğimiz kokuları ve zihnimizde bıraktığı izleri bir hatırlayalım; “Toprak kokusu, lavanta kokusu, kekik kokusu, benzin kokusu, kitap kokusu, deniz kokusu, talaş kokusu, portakal kokusu, çilek kokusu, anne kokusu, bebek kokusu, kurabiye kokusu, çimen kokusu, ekmek kokusu, soğan kokusu, limon kolonyası kokusu, patlamış mısır kokusu, kahve kokusu, vanilya kokusu, kakao, yeni araç kokusu.”

Her biri farklı duygu uyandırıyor değil mi?

Bu sebeple uzmanlar, marka yöneticileri uzun soluklu bir araştırma yaparak, kokuların markalar üzerinde oldukça önemli olduğunu belirtirler. Marka Yöneticileri, her kurumun kendisine ait logosu, sunumu, sloganı olduğu gibi, kuruma ait bir kokunun da müşterilerde kalıcı bir etki bıraktığını ifade ederler.

Kokuların Zihnimiz ve Hayatımızdaki Etkisi

Şimdide bazı mekanların zihnimizde bıraktığı izlenimleri hatırlayalım;

“Hastane kokusu, farklı markalara ait restoran kokusu, fast food satışı yapan kurumların kokusu, AVM’ lerde yer alan çeşitli markaların kokusu, İbadethane kokusu, araç satışı yapan kurumların kokusu, mobilya satışı yapan bir kurumun kokusu vb.”

Marka Yöneticileri, markalara, geçmişte hafızalarımıza yer eden keskin ve ağır kokuların yerine, sektöre göre değişen, gerek ziyaretçi, gerekse satışı arttırması için; temiz, ferah ve güvenli hissiyatı veren kokuları kullanmanın avantaj oluşturacağını belirtiyor.

 

  • Bir mağazaya gittiğinizde, orada uzun süre kalmanız bir tesadüf değil. Bazı markalar, koku ve renklerle sizin orada uzun süre vakit geçirmenizi sağlıyor. Koku ile alışveriş hissi yaratarak, size ürününü aldırabiliyor. Algıda koku ve marka ilişkisi yaratarak, markayı güzel hatırlamanızı sağlıyor. Bebek mağazaları, ayakkabı mağazaları, kıyafet satışı yapan mağazalar bu konuda güzel örnekler.

 

  • Bir ürünü açtığınızda, kutusunu, paketini, poşetini açar açmaz eve yemeyi, içmeyi arzu ettiğiniz ürünün ya da bir kıyafet ve eşyanın kendine özgü kokusunu hissedersiniz. O koku zihinde olumlu yer alırsa, marka sizin için vazgeçilmez hale gelebilir.

 

  • Kullandığınız ilaç ya da kremlerin kokusu güzel ise psikolojik olarak bize daha fayda sağlayabileceğini düşünebiliyoruz.

 

  • Limonlu kolonya, deterjan, dezenfektan gibi ürünlerin, özünde limon olmasından ötürü iyi temizlediğini, ferahlatıcı olduğunu düşünüp, ürün tercih ve önceliklerimizi ona göre yapabiliyoruz.

 

  • Fresh(taze) kokan bir parfüm, alerjik bir rahatsızlığımız yoksa, ilk görüşmelerde olumlu bir etki bıraktığını düşünüyoruz.

 

  • Lavanta kokusunun kullanıldığı ürünler, güven ve rahatlık etkisi verdiği için çoğunlukla tercih ediyoruz.

 

  • Sabun, şampuan ya da duş jelinin, zihnimizde, daha temiz etki bırakacağı için, özellikle güzel kokulu olmasına dikkat ediyoruz.

İstanbul Eğitimler

Kurumsal  Eğitimler

Pazarlama Eğitimleri

Pazarlama Eğitimleri, kurumun imajı ve marka yönetimi açısından son derece önemlidir. Doğru ve amacına uygun olarak gerçekleştirilen pazarlama plan ya da stratejileri kurumu hedeflediği yere götürür.

Pazarlama, son dönemlerde kurumlar tarafından oldukça yoğun talep gören bir alan. İş böyle olunca da bu yöntemi en etkili şekilde kullanmak, firmaları rakiplerinden ön plana çıkarabiliyor.

İstanbul Eğitimler, Pazarlama Eğitimleri dahilinde, kurumların ihtiyacı olabileceği kategorilerde eğitimler ile siz profesyonellerin iş hayatına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nöro Pazarlama Eğitimleri, Dijital Pazarlama Eğitimleri, Mobil Pazarlama Eğitimleri, Stratejik Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Pazarlama Uzmanlık Eğitimi, Kurumsal İletişim Eğitimi, Ürün ve Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Araştırma Yönetimi Eğitimi, Pazarlama Planı Eğitimi bu seçeneklerden bazıları.

Sizler de pazarlama eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Satış Eğitimleri

Satış eğitimleri ile amacımız, sektördeki konumunuza, kurum vizyon ve misyonuna uygun, doğru satış stratejileri ve doğru satış kanalları ile farkındalığınızın arttırılması yönündedir.

Satış, günümüzün en ritmik ve stresli mesleklerinden biri. Eğer, satış odaklı bir mesleğimiz varsa ve hedefimizi bu yönde belirlemişsek, üstüne profesyonel bir eğitim ile kendimizi geliştirmeye yönelik rotamızı çizebiliriz.

İstanbul Eğitimler, satış konusunda deneyimli eğitmenlerin uygulamalı eğitimleriyle sizin bu yönünüze daha da katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nörosatış Eğitimi, Bayi Yönetimi Eğitimi, İleri Satış Becerileri Eğitimi, Satışta Çözüm Odaklılık Eğitimi, Satış Becerileri Geliştirme Eğitimi, Satışın Formülü Eğitimi, Temel Satış Becerileri Eğitimi, Stratejik Satış Yöntemleri Eğitimi, Telefonda Satış ve Müşteri Yönetimi Eğitimi, Satış Hedef Odaklılık Eğitimi, Kilit Müşteri Yönetimi Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de satış eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayalım ki doğru müşteriye doğru satış politikası, başarıyı arttıran en önemli etkendir.

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri ile hedef ve sonuç odaklı yönetim şekilleri, başarılı bir lider ve yöneticide olması gereken önemli özellikleri, stratejik yönetimin amacı, avantajları ve birçok konu başlıklarını uygulamalı olarak iş hayatınıza taşımanıza yardımcı oluyoruz.

Yöneticiler, yönetici adayları, girişimciler, firma sahipleri, liderler ve bu alanda ilerlemek isteyen herkes uygulamalı eğitimlerimize katılabilir.

Kabile Liderliği Eğitimi, Nöroliderlik Eğitimi, Stratejik Yönetim Eğitimi, Yönetimde Takım Ruhu ve Motivasyon, Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Fasitilasyon Eğitimi, Etkin Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Performans Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Temel Yönetim Becerileri ve Yöneticilik Eğitimi, Değişim Yönetimi Eğitimi, Kriz Yönetimi Eğitimi, Liderlik Eğitimi, Yöneticilik Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Birbirinden farklı, ihtiyaç ya da ilgi duyduğunuz alanlarda yer alan kişisel gelişim eğitimleri ile farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

Temel Koçluk Atölyesi, NLP ile Yaşam Koçluğu, Nefes Eğitimi, Farkındalık Eğitimi, Meditasyon Eğitimi, Mandala Çizim Eğitimi, Mandala ve Farkındalık Eğitimi, Renk ve Stil Eğitimi, Öğrenci Koçluğu ve Tercih Danışmanlığı, Kurumsal Gelişim Eğitimi, Etkili İletişim ve Diksiyon Eğitimi, Başarı ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, İş Yerinde Yetkinlik Eğitimi, Motivasyon ve Özgüven Kazanımı İçin İpuçları, Stres Yönetimi Eğitimi, Mutlu Olmanın Sırları, Kişisel İmaj Yönetimi Eğitimi, İletişim Eğitimi, Dökümantasyon ve Raporlama Eğitimi, Toplantı Yönetimi Eğitimi, Problem Çözme ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, Fasilitasyon Eğitimi, İnovasyon Eğitimi, E-posta Kullanımı Eğitimi, Etkili İletişim Eğitimi, Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Eğitimleri

İnsan Kaynakları Eğitimleri; İnsan Kaynakları Yönetimi Uzmanlığı, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi olarak yer almaktadır.

İnsan Kaynakları, kurumların en stratejik yeridir. Kurumların menfaatlerini ön plana çıkaracak noktalarda karar vericidir. Çalışan ve üreten motivasyonunu sürekli zinde tutmakla sorumludur.

Bizler de bu kriterlerin sizler için önemli olabileceği düşüncesiyle, İnsan Kaynakları Eğitimi, İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi organize etmekteyiz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri ile kurumların mevcut müşterilerini korumaları ve gelecek dönemde de müşteri memnuniyeti sağlanması amaçlanmaktad

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi, kurum içerisinde gerekli olan satınalma, stok, depo ve tedarik konuları uygulamalı örnekleriyle aktarılmaktadır.

Sizler de Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Muhasebe ve Finans Eğitimleri

Muhasebe ve Finans Eğitimleri, kurumların muhasebe ve finans bölümlerinde çalışmakta olan personele ya da kurumların farklı bölümlerinde çalışıp, bu konulara ilgi duyan personele katkı sağlamaktadır.

Danışmanlık Hizmeti

İstanbul Eğitimler, kurumsal eğitim programlarının dışında, kurumların ihtiyaç ve taleplerine yönelik danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Kurumsallaşma sürecine adaptasyon, görev tanımlarının yapılandırması, yetenek ve performans yönetimi, insan kaynakları süreçleri, kurumsal iletişim, iş analizi, kurum kültürü ve kurum algısı oluşturma, bireysel koçluk ve mentorlük faaliyet gösterdiği danışmanlık alanlarıdır.

Nasıl İlerleriz?

Mevcut durum ve süreç analiz ederiz.
Hedef ve beklentilerinizi dinleriz.
Uygulama Planı oluştururuz.
Süreci başlatırız.

Kurumsal Danışmanlık Kategorileri
Kurumsal Gelişim Planı Danışmanlığı
Yönetim Danışmanlığı
Pazarlama Danışmanlığı
Satış Danışmanlığı
Satınalma Danışmanlığı
Depo ve Stok Yönetimi Danışmanlığı
Uluslararası Pazarlara Giriş Stratejileri Danışmanlığı

Kurumsal Gelişim Analizleri
Swot Analizi
Gap Analizi (Mevcut Durum Analizi)
Fayda Maliyet Analizi
Kalite Çemberleri
Portföy Analizi
Q-Sort Analizi
Delphi Tekniği
Nominal Grup Tekniği
Çoklu Oylama (Multivoting) Tekniği