Aile Şirketleri Nasıl Kurumsallaşır

Aile Şirketleri Nasıl Kurumsallaşır

Aile Şirketleri Nasıl Kurumsallaşır:

Güzel bir hayal, tatlı bir heyecan, mevcut birikimler, omuz omuza azimle çalışma ve derin umutlarla başlar Aile Şirketlerinin o güzel öyküsü. Aile Şirketleri, nesilden nesle uzanan bir yapı ve birçok aileyi geçindiren ekmek kapısıdır. Her kuşak bir sonraki kuşağa güvenle teslim eder bayrağı, etmelidir ki, güzel umutlara yelken açan marka, gelecek nesillere örnek olsun.

Her aile şirketinin, her markanın güzel bir hikayesi, güzel bir serüveni vardır. Amaç, her daim o markanın büyümesi ve tutarlılığının sağlanmasıdır. Aile şirketlerinde kurumsallaşma, işte tam da bu yüzden oldukça önemli. Peki, sürekli büyüyen ve gelişmekte olunan aile şirketlerinde kurumsallaşma adımları nasıl olmalı?

 

Aile şirketleri nasıl kurumsallaşır?

 • Kurumsallaşma, kurum işleyişinin sistematik hale gelmesini sağlar. Yani, kurum sahibi ya da sahipleri olmadan sürecin verimli bir şekilde yürümesi amaçlanır.
 • Kurumsallaşma sürecinin profesyonel danışmanlar öncülüğünde başlatılması ve konuyla ilgili eğitimlerin verilmesi gerekir.
 • Kurumu kuran, işleyişe hakim olan aile büyüklerinin deneyim ve tecrübeleri, sonraki neslin de vizyon sahibi olması ve dijital çağa uyum yetkinlikleri dikkate alınarak hareket edilmeli.
 • Aile şirketlerinde yaşanan en büyük sancılardan birisi, kararı her zaman tek kişinin vermesidir. Bu boyutta alınan kararlar kimi zaman olumlu sonuçlar oluşturduğu gibi, kimi zaman da olumsuz sonuçlar verebilmekte, hatta bazen kurum içerisinde ciddi krizler yaşanabilmektedir. Doğrusu, işbölümü, yetkinlik ve sorumlulukların tüm aile bireylerine dağıtılması yönündedir.
 • Tüm aile şirketi sahip ya da üyelerinin, kurum hedef, vizyon, strateji, plan, organizasyona vakıf olması ve ortak kararlarla ilerlemeleri önemli.
 • Aile Anayasası oluşturulmalı, kurum aile üyelerinin bilgisi dahilinde yazılı kurallar olmalı ve tüm aile bireylerinin iş ve sosyal hayatlarında, duygusal süreçleri birbirine karıştırmamalı.
 • Tüm aile bireylerinin unvan, iş tanımı ve sorumlulukları net olmalı. Stratejik kurum kararları ortak alınmalı, bireysel iş süreçlerinde zaruri bir durum olmadıkça müdahale edilmemeli.
 • Finansal kaynaklar temkinli kullanılmalı. Bütçe ve raporlama sistemi kurulmalı. Hedef ve plan odaklı yatırım kararları alınmalı.
 • Kurum işleyişinde, kaynakların doğru saptanması, nitelikli işgücü, ekip odaklı çalışma kültürü, sorumluluk verme ve performans yönetimi önemli.
 • Aile şirketlerinde kurumsallaşma sürecinde, mücadele, kriz yönetimi, zorluklarla başa çıkma, psikolojik ve duygusal krizleri yönetme dengeleri önemli.
 • “Benim şirketim, kimse bana karışamaz.” anlayışı yerine “Yetkinliklerime göre karar verip, bilmediklerimi danışayım.” anlayışı başarılı aile şirketlerinin en önemli bakış açısıdır.
 • Aile şirketlerinde ve kurumsallaşmaya çalışan süreçlerde, iç kontrol ve iç denetim gerekir. Düzenli bir işleyişin ve şeffaflığın sağlanabilmesi adına Kalite ve Güvence Sistemi oluşturulmalı.
 • Türkiye ve Dünyadan aile şirketlerinin güzel hikayeleri her zaman aklımızda olmalı.

Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma Eğitimi ile kontrollü büyüme ve gelişme sürecine paralel olarak, kişi ve kurumların da aynı çerçevede gelişmesinin önemli olduğu, kurumsallaşma sürecine ilişkin konulara yer veriyoruz.

İstanbul Eğitimler

Kurumsal  Eğitimler

Pazarlama Eğitimleri

Pazarlama Eğitimleri, kurumun imajı ve marka yönetimi açısından son derece önemlidir. Doğru ve amacına uygun olarak gerçekleştirilen pazarlama plan ya da stratejileri kurumu hedeflediği yere götürür.

Pazarlama, son dönemlerde kurumlar tarafından oldukça yoğun talep gören bir alan. İş böyle olunca da bu yöntemi en etkili şekilde kullanmak, firmaları rakiplerinden ön plana çıkarabiliyor.

İstanbul Eğitimler, Pazarlama Eğitimleri dahilinde, kurumların ihtiyacı olabileceği kategorilerde eğitimler ile siz profesyonellerin iş hayatına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nöro Pazarlama Eğitimleri, Dijital Pazarlama Eğitimleri, Mobil Pazarlama Eğitimleri, Stratejik Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Pazarlama Uzmanlık Eğitimi, Kurumsal İletişim Eğitimi, Ürün ve Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Araştırma Yönetimi Eğitimi, Pazarlama Planı Eğitimi bu seçeneklerden bazıları.

Sizler de pazarlama eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Satış Eğitimleri

Satış eğitimleri ile amacımız, sektördeki konumunuza, kurum vizyon ve misyonuna uygun, doğru satış stratejileri ve doğru satış kanalları ile farkındalığınızın arttırılması yönündedir.

Satış, günümüzün en ritmik ve stresli mesleklerinden biri. Eğer, satış odaklı bir mesleğimiz varsa ve hedefimizi bu yönde belirlemişsek, üstüne profesyonel bir eğitim ile kendimizi geliştirmeye yönelik rotamızı çizebiliriz.

İstanbul Eğitimler, satış konusunda deneyimli eğitmenlerin uygulamalı eğitimleriyle sizin bu yönünüze daha da katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nörosatış Eğitimi, Bayi Yönetimi Eğitimi, İleri Satış Becerileri Eğitimi, Satışta Çözüm Odaklılık Eğitimi, Satış Becerileri Geliştirme Eğitimi, Satışın Formülü Eğitimi, Temel Satış Becerileri Eğitimi, Stratejik Satış Yöntemleri Eğitimi, Telefonda Satış ve Müşteri Yönetimi Eğitimi, Satış Hedef Odaklılık Eğitimi, Kilit Müşteri Yönetimi Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de satış eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayalım ki doğru müşteriye doğru satış politikası, başarıyı arttıran en önemli etkendir.

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri ile hedef ve sonuç odaklı yönetim şekilleri, başarılı bir lider ve yöneticide olması gereken önemli özellikleri, stratejik yönetimin amacı, avantajları ve birçok konu başlıklarını uygulamalı olarak iş hayatınıza taşımanıza yardımcı oluyoruz.

Yöneticiler, yönetici adayları, girişimciler, firma sahipleri, liderler ve bu alanda ilerlemek isteyen herkes uygulamalı eğitimlerimize katılabilir.

Kabile Liderliği Eğitimi, Nöroliderlik Eğitimi, Stratejik Yönetim Eğitimi, Yönetimde Takım Ruhu ve Motivasyon, Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Fasitilasyon Eğitimi, Etkin Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Performans Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Temel Yönetim Becerileri ve Yöneticilik Eğitimi, Değişim Yönetimi Eğitimi, Kriz Yönetimi Eğitimi, Liderlik Eğitimi, Yöneticilik Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Birbirinden farklı, ihtiyaç ya da ilgi duyduğunuz alanlarda yer alan kişisel gelişim eğitimleri ile farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

Temel Koçluk Atölyesi, Holistik Form Eğitimi, NLP ile Yaşam Koçluğu, Nefes Eğitimi, Farkındalık Eğitimi, Meditasyon Eğitimi, Mandala Çizim Eğitimi, Mandala ve Farkındalık Eğitimi, Renk ve Stil Eğitimi, Öğrenci Koçluğu ve Tercih Danışmanlığı, Kurumsal Gelişim Eğitimi, Etkili İletişim ve Diksiyon Eğitimi, Başarı ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, İş Yerinde Yetkinlik Eğitimi, Motivasyon ve Özgüven Kazanımı İçin İpuçları, Stres Yönetimi Eğitimi, Kişisel İmaj Yönetimi Eğitimi, İletişim Eğitimi, Dökümantasyon ve Raporlama Eğitimi, Toplantı Yönetimi Eğitimi, Problem Çözme ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, Fasilitasyon Eğitimi, İnovasyon Eğitimi, E-posta Kullanımı Eğitimi, Etkili İletişim Eğitimi, Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Eğitimleri

İnsan Kaynakları Eğitimleri; İnsan Kaynakları Yönetimi Uzmanlığı, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi olarak yer almaktadır.

İnsan Kaynakları, kurumların en stratejik yeridir. Kurumların menfaatlerini ön plana çıkaracak noktalarda karar vericidir. Çalışan ve üreten motivasyonunu sürekli zinde tutmakla sorumludur.

Bizler de bu kriterlerin sizler için önemli olabileceği düşüncesiyle, İnsan Kaynakları Eğitimi, İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi organize etmekteyiz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri ile kurumların mevcut müşterilerini korumaları ve gelecek dönemde de müşteri memnuniyeti sağlanması amaçlanmaktad

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi, kurum içerisinde gerekli olan satınalma, stok, depo ve tedarik konuları uygulamalı örnekleriyle aktarılmaktadır.

Sizler de Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Muhasebe ve Finans Eğitimleri

Muhasebe ve Finans Eğitimleri, kurumların muhasebe ve finans bölümlerinde çalışmakta olan personele ya da kurumların farklı bölümlerinde çalışıp, bu konulara ilgi duyan personele katkı sağlamaktadır.

Danışmanlık Hizmeti

İstanbul Eğitimler, kurumsal eğitim programlarının dışında, kurumların ihtiyaç ve taleplerine yönelik danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Kurumsallaşma sürecine adaptasyon, görev tanımlarının yapılandırması, yetenek ve performans yönetimi, insan kaynakları süreçleri, kurumsal iletişim, iş analizi, kurum kültürü ve kurum algısı oluşturma, bireysel koçluk ve mentorlük faaliyet gösterdiği danışmanlık alanlarıdır.

Nasıl İlerleriz?

Mevcut durum ve süreç analiz ederiz.
Hedef ve beklentilerinizi dinleriz.
Uygulama Planı oluştururuz.
Süreci başlatırız.

Kurumsal Danışmanlık Kategorileri
Kurumsal Gelişim Planı Danışmanlığı
Yönetim Danışmanlığı
Pazarlama Danışmanlığı
Satış Danışmanlığı
Satınalma Danışmanlığı
Depo ve Stok Yönetimi Danışmanlığı
Uluslararası Pazarlara Giriş Stratejileri Danışmanlığı

Kurumsal Gelişim Analizleri
Swot Analizi
Gap Analizi (Mevcut Durum Analizi)
Fayda Maliyet Analizi
Kalite Çemberleri
Portföy Analizi
Q-Sort Analizi
Delphi Tekniği
Nominal Grup Tekniği
Çoklu Oylama (Multivoting) Tekniği