İletişim Becerilerini Nasıl Geliştirebilirim?

İletişim Becerilerini Nasıl Geliştirebilirim

İletişim Becerilerini Nasıl Geliştirebilirim: İletişim Becerileri, en yalın şekliyle, önce kendini tanıma ve sonra karşısındakini en iyi şekliyle anlayabilme üzerine kuruludur. Doğru iletişim, kişilerin savunmaya geçmesini önler, ilişkileri iyileştirir ve çözüm dinamikleri yaratır.

“Üslup, kimliğidir insanın.” Mevlana

Haklı haksız, doğru yanlış kriterleri kişiden kişiye değişen durumlardır. Burada, dengeyi sağlayan unsur, herkesin düşüncelerine gösterilen saygıdır. Bazen hayatta mutlak doğrular olmayabilir, olaylar kişiden kişiye değişebilir. Bu durumda karşımızdakinin görüşlerini dinlemek, onlara saygı göstermek, ses tonumuzu yükseltmeden kendimize ait doğruları doğru üslupla ifade etmek önemlidir. Doğru üslup, karşımızdakinin fikirleriyle aynı düşünmediğimiz zamanlarda oluşabilecek olası bir kaos ve tartışmanın önüne geçmesini sağlar.

“Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.” Atasözü

Güzel söz ve tatlı bir yaklaşım, hemen hemen herkesin hoşuna gideceği bir davranış şeklidir. Empati kurmak, bazen iletişimde hayat kurtarır. “Ben ne hissederdim?” empatinin en can alıcı sorusu. Bu soruya karşılık sonrasında, karşımızdakinin yerine kendimizi koyduğumuzda, sorunun hangi duygularla bize yönelttiğine bakılmalı ve o yaklaşımla iletişime devam edilmeli.

Bir diğer önemli konu, eleştirel yaklaşacağımız konuları da aktarmanın bir iletişim dili var. Direkt söylenen bir eleştiri, savunmaya hazır bir tepki yaratır. Bundan dolayı, eleştiride ya da geri bildirimde bulunacağımız zamanlarda öncesinde kişinin olumlu özelliklerini aktarmak bir avantajdır. Karşınızdakinin sizi dinlemesini sağlar. Tabiki, sen dilini kullanmadan ve yapıcı bir şekilde.

“İnsanlar kıyafetle karşılanıp, davranışlarıyla uğurlanırlar.” Mevlana

Tanışma ve ilk görüşmelerde, kıyafet ve renklerin oldukça önemi vardır. Bu konulara dikkat etmek gerekir. Bununla birlikte kişilerde etki yaratan beden dili ve davranış şekilleridir. Bilinçaltı, davranışı her zaman akılda tutar. Bu sebeple, iletişim becerilerini geliştirme konusu olan davranış şekillerine, gireceğimiz ortamlara göre hareket etmeliyiz.

“Tebessüm, kana en hızlı karışan ilaçtır.” Charlie Chaplin

Bir tebessüm, bir gülümseme gireceğiniz ortamlarda olumlu bir etki bırakır. İlk gireceğiniz bir ortamda, tebessümle kullanacağınız bir “merhaba”, karşınızdaki kişiyi borçlu çıkarır. Yani, eleştiriye açık olmayan, ben duygusu yüksek ve hatta agresif olarak nitelendireceğimiz kişilerin o ortamda daha uyumlu hareket etmesine yol açar. Unutmayalım ki tartışma, iki tarafın birbirinin duygularının yönetememesiyle ortaya çıkar.

“Güzel konuşmak için bir tek yol vardır; dinlemeyi öğrenmek.” Christopher Morley 

Dinlemek, zor davranış şekillerinden biridir. İnsanoğlu, konuşmayı sever sevmesine ama dinlemeyi çoğu zaman başaramaz. İyi bir dinleyici, başarılı bir gözlemci, profesyonel bir iletişimcidir. Psikologlar, dinlemeyi en yoğun kullanan bir meslek dalıdır. Bu alana bir göz attığımızda, dinlerken doğru soru sorma tekniği üzerine ilerlerler. İş yaşam koçları, amacına uygun soru teknikleriyle, kişilerin kendilerini görmelerine ışık tutarlar. Dinlemek, iletişim becerilerini geliştirme konusunda önemli bir yere sahiptir.

İletişim becerilerinizi geliştirmek ve bu konuda diğer önemli detayları edinebilmek için, Etkili İletişim Teknikleri Eğitim programımıza katılabilirsiniz.

İstanbul Eğitimler

Kurumsal  Eğitimler

Pazarlama Eğitimleri

Pazarlama Eğitimleri, kurumun imajı ve marka yönetimi açısından son derece önemlidir. Doğru ve amacına uygun olarak gerçekleştirilen pazarlama plan ya da stratejileri kurumu hedeflediği yere götürür.

Pazarlama, son dönemlerde kurumlar tarafından oldukça yoğun talep gören bir alan. İş böyle olunca da bu yöntemi en etkili şekilde kullanmak, firmaları rakiplerinden ön plana çıkarabiliyor.

İstanbul Eğitimler, Pazarlama Eğitimleri dahilinde, kurumların ihtiyacı olabileceği kategorilerde eğitimler ile siz profesyonellerin iş hayatına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nöro Pazarlama Eğitimleri, Dijital Pazarlama Eğitimleri, Mobil Pazarlama Eğitimleri, Stratejik Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Pazarlama Uzmanlık Eğitimi, Kurumsal İletişim Eğitimi, Ürün ve Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Araştırma Yönetimi Eğitimi, Pazarlama Planı Eğitimi bu seçeneklerden bazıları.

Sizler de pazarlama eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Satış Eğitimleri

Satış eğitimleri ile amacımız, sektördeki konumunuza, kurum vizyon ve misyonuna uygun, doğru satış stratejileri ve doğru satış kanalları ile farkındalığınızın arttırılması yönündedir.

Satış, günümüzün en ritmik ve stresli mesleklerinden biri. Eğer, satış odaklı bir mesleğimiz varsa ve hedefimizi bu yönde belirlemişsek, üstüne profesyonel bir eğitim ile kendimizi geliştirmeye yönelik rotamızı çizebiliriz.

İstanbul Eğitimler, satış konusunda deneyimli eğitmenlerin uygulamalı eğitimleriyle sizin bu yönünüze daha da katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nörosatış Eğitimi, Bayi Yönetimi Eğitimi, İleri Satış Becerileri Eğitimi, Satışta Çözüm Odaklılık Eğitimi, Satış Becerileri Geliştirme Eğitimi, Satışın Formülü Eğitimi, Temel Satış Becerileri Eğitimi, Stratejik Satış Yöntemleri Eğitimi, Telefonda Satış ve Müşteri Yönetimi Eğitimi, Satış Hedef Odaklılık Eğitimi, Kilit Müşteri Yönetimi Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de satış eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayalım ki doğru müşteriye doğru satış politikası, başarıyı arttıran en önemli etkendir.

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri ile hedef ve sonuç odaklı yönetim şekilleri, başarılı bir lider ve yöneticide olması gereken önemli özellikleri, stratejik yönetimin amacı, avantajları ve birçok konu başlıklarını uygulamalı olarak iş hayatınıza taşımanıza yardımcı oluyoruz.

Yöneticiler, yönetici adayları, girişimciler, firma sahipleri, liderler ve bu alanda ilerlemek isteyen herkes uygulamalı eğitimlerimize katılabilir.

Kabile Liderliği Eğitimi, Nöroliderlik Eğitimi, Stratejik Yönetim Eğitimi, Yönetimde Takım Ruhu ve Motivasyon, Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Fasitilasyon Eğitimi, Etkin Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Performans Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Temel Yönetim Becerileri ve Yöneticilik Eğitimi, Değişim Yönetimi Eğitimi, Kriz Yönetimi Eğitimi, Liderlik Eğitimi, Yöneticilik Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Birbirinden farklı, ihtiyaç ya da ilgi duyduğunuz alanlarda yer alan kişisel gelişim eğitimleri ile farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

Temel Koçluk Atölyesi, Holistik Form Eğitimi, NLP ile Yaşam Koçluğu, Nefes Eğitimi, Farkındalık Eğitimi, Meditasyon Eğitimi, Mandala Çizim Eğitimi, Mandala ve Farkındalık Eğitimi, Renk ve Stil Eğitimi, Öğrenci Koçluğu ve Tercih Danışmanlığı, Kurumsal Gelişim Eğitimi, Etkili İletişim ve Diksiyon Eğitimi, Başarı ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, İş Yerinde Yetkinlik Eğitimi, Motivasyon ve Özgüven Kazanımı İçin İpuçları, Stres Yönetimi Eğitimi, Kişisel İmaj Yönetimi Eğitimi, İletişim Eğitimi, Dökümantasyon ve Raporlama Eğitimi, Toplantı Yönetimi Eğitimi, Problem Çözme ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, Fasilitasyon Eğitimi, İnovasyon Eğitimi, E-posta Kullanımı Eğitimi, Etkili İletişim Eğitimi, Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Eğitimleri

İnsan Kaynakları Eğitimleri; İnsan Kaynakları Yönetimi Uzmanlığı, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi olarak yer almaktadır.

İnsan Kaynakları, kurumların en stratejik yeridir. Kurumların menfaatlerini ön plana çıkaracak noktalarda karar vericidir. Çalışan ve üreten motivasyonunu sürekli zinde tutmakla sorumludur.

Bizler de bu kriterlerin sizler için önemli olabileceği düşüncesiyle, İnsan Kaynakları Eğitimi, İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi organize etmekteyiz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri ile kurumların mevcut müşterilerini korumaları ve gelecek dönemde de müşteri memnuniyeti sağlanması amaçlanmaktad

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi, kurum içerisinde gerekli olan satınalma, stok, depo ve tedarik konuları uygulamalı örnekleriyle aktarılmaktadır.

Sizler de Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Muhasebe ve Finans Eğitimleri

Muhasebe ve Finans Eğitimleri, kurumların muhasebe ve finans bölümlerinde çalışmakta olan personele ya da kurumların farklı bölümlerinde çalışıp, bu konulara ilgi duyan personele katkı sağlamaktadır.

Danışmanlık Hizmeti

İstanbul Eğitimler, kurumsal eğitim programlarının dışında, kurumların ihtiyaç ve taleplerine yönelik danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Kurumsallaşma sürecine adaptasyon, görev tanımlarının yapılandırması, yetenek ve performans yönetimi, insan kaynakları süreçleri, kurumsal iletişim, iş analizi, kurum kültürü ve kurum algısı oluşturma, bireysel koçluk ve mentorlük faaliyet gösterdiği danışmanlık alanlarıdır.

Nasıl İlerleriz?

Mevcut durum ve süreç analiz ederiz.
Hedef ve beklentilerinizi dinleriz.
Uygulama Planı oluştururuz.
Süreci başlatırız.

Kurumsal Danışmanlık Kategorileri
Kurumsal Gelişim Planı Danışmanlığı
Yönetim Danışmanlığı
Pazarlama Danışmanlığı
Satış Danışmanlığı
Satınalma Danışmanlığı
Depo ve Stok Yönetimi Danışmanlığı
Uluslararası Pazarlara Giriş Stratejileri Danışmanlığı

Kurumsal Gelişim Analizleri
Swot Analizi
Gap Analizi (Mevcut Durum Analizi)
Fayda Maliyet Analizi
Kalite Çemberleri
Portföy Analizi
Q-Sort Analizi
Delphi Tekniği
Nominal Grup Tekniği
Çoklu Oylama (Multivoting) Tekniği