Gereksiz Tartışmalardan Kaçmanın Yolları

Sözel Aikido Teknikleri İle Yıkıcı Eleştirilerle Baş Etmenin Formülü

Gereksiz Tartışmalardan Kaçmanın Yolları - Sözlü aikido

Gereksiz Tartışmalardan Kaçmanın Yolları: Hepimizin okuduğunda bile içini ısıtan eylemler var. Nedir bunlar? Huzurlu olmak, pozitif olabilmek, enerjimizin yüksek olması ve hepsinin sonunda mutlu olmaktır. İç ses hep böyle ol der.

Karşımızdaki kişinin de bu özelliklere sahip olması, o ortamda bulunan kişiler için ayrıcalıktır. Sorun, her zaman var ve var olmaya da devam edecek. Sorunu çözecek olan kişi de yine ben. Kimi zamanda “biz”.

İletişim becerilerini geliştirmenin, belirli rolleri ve teknikleri var. Bu teknikleri hayatımıza entegre etmeye başladığımızda, daha az etkilenecek ve sorunu çözüme çevirmenin mantığını kavrayacağız.

Bir ortam içerisinde biri sizi olumsuz bir şekilde eleştirdiğinde, bir an gereksiz bir tartışma ile karşı karşıya geldiğinizde, kendinizi ifade etmekte zorlandığınız zamanlarda kullanacağınız bazı teknikler, sizi rahatlatabilecek.

 

Gereksiz Tartışmalardan Kaçmanın Yolları Nelerdir?

  • Tepkisel olmadan, kişiselleştirmeden anlamaya çalışmak, çok tükendiğimizi hissettiğimizde içimizden belirleyeceğimiz bir sayıya kadar saymak ve düzenli nefes tekniği içsel olarak kendimizi iyi hissettirir.
  • Açıklayıcı, net ve samimi olmak önemlidir. Kişi, tartışma konusunu aktarırken, kişiyi değil, konuyu hedef almalı. Yapıcı bir eleştiri de bulunmak istiyorsak, karşı tarafı savunmada bırakacak cümleler kurmamalıyız. “ Sen dili” iletişim de olumsuz ve yargılayıcı bir ifade verir. “Sen dili” yerine “biz dili” daha yumuşatıcı, daha çözüm odaklıdır.
  • Odaklanma ve aktif dinleme, karşımızdaki kişiyi önemsediğimiz anlamı taşır. O an sadece karşımızdakine odaklanma, göz teması, beden dili ile dinlediğini hissettirme, dinlerken karşınızdakine yönelteceğiniz etkili sorular, karşınızdaki konuşurken sözlerini bölmeme ve merak ettiğinizi göstermek karşınızdakini değerli hissettirir.
  • Empati yani konuya karşı görüş olarak bakmak yerine karşınızdaki kişinin baktığı açıdan değerlendirmek de ustalık işidir.
  • Sözel Aikido Felsefesi, tartışmaların önünü kesen ve yıkıcı eleştirilerde profesyonel iletişimcilerin kullandığı bir yöntemdir.

 

Sözel Aikido(Uyumlu Ruhların Yolu)

Japonların dövüş sanatı olan Aikido, dövüşçü sanatları ustası Morihei Ueshiba tarafından anlam kazandı. Aikido Felsefesi, mantıklı sorularla, karşı tarafa empati yaptırır. Karşısındaki kişiye karşı koymama, rakibe bir zarar gelmemesi adına kişinin çaba göstermesi prensibine dayanır.

Sözel Aikido, sorunu çözmeye odaklanmayı, sakin olmayı sağlar, verilebilecek otomatik tepkinin önünü keser. Başlangıçta gelen hücum ve saldırıyı kullanarak, kişinin tepkisini lehine çeker.

Sözel Aikido’ nun amacı çatışmayı ve öfkeyi engelleyerek, kişiyi sözel olarak etkisiz hale getirmek, karşımızdaki kişiyi anlayabilmek, sorularla sorunu çözmeye, empati oluşturmaya odaklıdır.

 

Aikido Dövüş Sanatından Esinlenebileceğimiz Teknikler

  • Gelen tepkilere, eleştirilere karşı koymayın, savunmaya geçmeyin
  • Teşekkür edin ve güzel sözlerle iltifatta bulunun
  • Eleştiri ya da tepkiye karşı soru sorun
  • Konu ile yüzleşin/yüzleştirin
  • Ses tonu ya da beden diliniz ile kendinizi nazikçe ifade edin

Unutmayın, bir tartışmayı doğru yönetebilmek için, bir tarafın mantıklı ve bilinçli olması önemlidir.

İstanbul Eğitimler

Kurumsal  Eğitimler

Pazarlama Eğitimleri

Pazarlama Eğitimleri, kurumun imajı ve marka yönetimi açısından son derece önemlidir. Doğru ve amacına uygun olarak gerçekleştirilen pazarlama plan ya da stratejileri kurumu hedeflediği yere götürür.

Pazarlama, son dönemlerde kurumlar tarafından oldukça yoğun talep gören bir alan. İş böyle olunca da bu yöntemi en etkili şekilde kullanmak, firmaları rakiplerinden ön plana çıkarabiliyor.

İstanbul Eğitimler, Pazarlama Eğitimleri dahilinde, kurumların ihtiyacı olabileceği kategorilerde eğitimler ile siz profesyonellerin iş hayatına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nöro Pazarlama Eğitimleri, Dijital Pazarlama Eğitimleri, Mobil Pazarlama Eğitimleri, Stratejik Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Pazarlama Uzmanlık Eğitimi, Kurumsal İletişim Eğitimi, Ürün ve Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Araştırma Yönetimi Eğitimi, Pazarlama Planı Eğitimi bu seçeneklerden bazıları.

Sizler de pazarlama eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Satış Eğitimleri

Satış eğitimleri ile amacımız, sektördeki konumunuza, kurum vizyon ve misyonuna uygun, doğru satış stratejileri ve doğru satış kanalları ile farkındalığınızın arttırılması yönündedir.

Satış, günümüzün en ritmik ve stresli mesleklerinden biri. Eğer, satış odaklı bir mesleğimiz varsa ve hedefimizi bu yönde belirlemişsek, üstüne profesyonel bir eğitim ile kendimizi geliştirmeye yönelik rotamızı çizebiliriz.

İstanbul Eğitimler, satış konusunda deneyimli eğitmenlerin uygulamalı eğitimleriyle sizin bu yönünüze daha da katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nörosatış Eğitimi, Bayi Yönetimi Eğitimi, İleri Satış Becerileri Eğitimi, Satışta Çözüm Odaklılık Eğitimi, Satış Becerileri Geliştirme Eğitimi, Satışın Formülü Eğitimi, Temel Satış Becerileri Eğitimi, Stratejik Satış Yöntemleri Eğitimi, Telefonda Satış ve Müşteri Yönetimi Eğitimi, Satış Hedef Odaklılık Eğitimi, Kilit Müşteri Yönetimi Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de satış eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayalım ki doğru müşteriye doğru satış politikası, başarıyı arttıran en önemli etkendir.

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri ile hedef ve sonuç odaklı yönetim şekilleri, başarılı bir lider ve yöneticide olması gereken önemli özellikleri, stratejik yönetimin amacı, avantajları ve birçok konu başlıklarını uygulamalı olarak iş hayatınıza taşımanıza yardımcı oluyoruz.

Yöneticiler, yönetici adayları, girişimciler, firma sahipleri, liderler ve bu alanda ilerlemek isteyen herkes uygulamalı eğitimlerimize katılabilir.

Kabile Liderliği Eğitimi, Nöroliderlik Eğitimi, Stratejik Yönetim Eğitimi, Yönetimde Takım Ruhu ve Motivasyon, Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Fasitilasyon Eğitimi, Etkin Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Performans Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Temel Yönetim Becerileri ve Yöneticilik Eğitimi, Değişim Yönetimi Eğitimi, Kriz Yönetimi Eğitimi, Liderlik Eğitimi, Yöneticilik Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Birbirinden farklı, ihtiyaç ya da ilgi duyduğunuz alanlarda yer alan kişisel gelişim eğitimleri ile farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

Temel Koçluk Atölyesi, Holistik Form Eğitimi, NLP ile Yaşam Koçluğu, Nefes Eğitimi, Farkındalık Eğitimi, Meditasyon Eğitimi, Mandala Çizim Eğitimi, Mandala ve Farkındalık Eğitimi, Renk ve Stil Eğitimi, Öğrenci Koçluğu ve Tercih Danışmanlığı, Kurumsal Gelişim Eğitimi, Etkili İletişim ve Diksiyon Eğitimi, Başarı ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, İş Yerinde Yetkinlik Eğitimi, Motivasyon ve Özgüven Kazanımı İçin İpuçları, Stres Yönetimi Eğitimi, Kişisel İmaj Yönetimi Eğitimi, İletişim Eğitimi, Dökümantasyon ve Raporlama Eğitimi, Toplantı Yönetimi Eğitimi, Problem Çözme ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, Fasilitasyon Eğitimi, İnovasyon Eğitimi, E-posta Kullanımı Eğitimi, Etkili İletişim Eğitimi, Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Eğitimleri

İnsan Kaynakları Eğitimleri; İnsan Kaynakları Yönetimi Uzmanlığı, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi olarak yer almaktadır.

İnsan Kaynakları, kurumların en stratejik yeridir. Kurumların menfaatlerini ön plana çıkaracak noktalarda karar vericidir. Çalışan ve üreten motivasyonunu sürekli zinde tutmakla sorumludur.

Bizler de bu kriterlerin sizler için önemli olabileceği düşüncesiyle, İnsan Kaynakları Eğitimi, İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi organize etmekteyiz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri ile kurumların mevcut müşterilerini korumaları ve gelecek dönemde de müşteri memnuniyeti sağlanması amaçlanmaktad

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi, kurum içerisinde gerekli olan satınalma, stok, depo ve tedarik konuları uygulamalı örnekleriyle aktarılmaktadır.

Sizler de Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Muhasebe ve Finans Eğitimleri

Muhasebe ve Finans Eğitimleri, kurumların muhasebe ve finans bölümlerinde çalışmakta olan personele ya da kurumların farklı bölümlerinde çalışıp, bu konulara ilgi duyan personele katkı sağlamaktadır.

Danışmanlık Hizmeti

İstanbul Eğitimler, kurumsal eğitim programlarının dışında, kurumların ihtiyaç ve taleplerine yönelik danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Kurumsallaşma sürecine adaptasyon, görev tanımlarının yapılandırması, yetenek ve performans yönetimi, insan kaynakları süreçleri, kurumsal iletişim, iş analizi, kurum kültürü ve kurum algısı oluşturma, bireysel koçluk ve mentorlük faaliyet gösterdiği danışmanlık alanlarıdır.

Nasıl İlerleriz?

Mevcut durum ve süreç analiz ederiz.
Hedef ve beklentilerinizi dinleriz.
Uygulama Planı oluştururuz.
Süreci başlatırız.

Kurumsal Danışmanlık Kategorileri
Kurumsal Gelişim Planı Danışmanlığı
Yönetim Danışmanlığı
Pazarlama Danışmanlığı
Satış Danışmanlığı
Satınalma Danışmanlığı
Depo ve Stok Yönetimi Danışmanlığı
Uluslararası Pazarlara Giriş Stratejileri Danışmanlığı

Kurumsal Gelişim Analizleri
Swot Analizi
Gap Analizi (Mevcut Durum Analizi)
Fayda Maliyet Analizi
Kalite Çemberleri
Portföy Analizi
Q-Sort Analizi
Delphi Tekniği
Nominal Grup Tekniği
Çoklu Oylama (Multivoting) Tekniği