Halkla İlişkiler ve Reklam

Halkla İlişkiler ve Reklam arasındaki en büyük fark, medyayı kullanma biçimlerinde ortaya çıkar. Halkla İlişkiler medyayı “misafir” gibi kullanırken, reklam “kiracı” gibi kullanır. Bir halkla ilişkiler çalışması, medyada her hangi bir ücret ödemeden yer alırken, reklam için ise kira ödenir. Doğal olarak birincisinde ev sahibinin kuralları geçerliyken, ikincisinde önemli ölçüde kiracının kuralları geçerlidir. Eski Emlak Bankası Halkla İlişkiler Md. Sn. Nilgün Aydın bakın bu örneği nede güzel açıklamış.

Örneğin; bir misafirliğe gittiğinizde, dilediğiniz gibi davranamazsınız. Tüm hareketleriniz ev sahibinin kuralları çerçevesinde olmalıdır.

– Eşyaların yerini değiştiremezsiniz,

– Buzdolabını açamazsınız,

– Çekmeceleri kurcalayamazsınız,

– Umduğunuzu değil bulduğunuzu yersiniz, vb..

Bir basın bültenini, yayınlanması için yayın kuruluşlarına gönderen halkla ilişkilerci için haberin, nerede, nasıl, hangi büyüklükte, ne zaman çıkacağı pek belli değildir. Umduğu gibi çıkmayabilir. Bulduğuyla yetinir. Her şey yayın kuruluşlarının kurallarına göredir. Önce, o yayına uygun bir haber niteliği taşıması beklenir. Sonra, yayın kuruluşu dilerse, başlığı, metni değiştirebilir, azaltıp çoğaltabilir. Yerini, puntosunu, şeklini bildiği gibi yapar.

Kiracı olduğunuz evde ise bazı temel kuralları çiğnemedikçe ister duvarların rengini değiştirin, ister eşyaların şeklini. Şimdi sizin kurallarınız geçerlidir, kiranızı ödedikçe.

Halkla İlişkilerin de, reklamın da asıl amacı bir markanın tüketilmesini sağlamaktır. Halkla İlişkiler de, reklam da, amaçlarına ulaşabilmek için, o marka hakkında muhtemel tüketicileri üzerinde “olumlu izlenimler” uyandırmaya çalışırlar. Reklam bunu, “bu bir reklamdır” görüntüsü altında yaparken, halkla ilişkiler, üstü kapalı yapar.

Reklamın, tarihi boyunca en büyük problemi olan “İNANDIRICILIK” eksiğini halkla ilişkiler ” BU BİR REKLAM DEĞİLDİR” görüntüsüyle kapatmaya çalışır.

Sizin kendi kendinizi övmeniz yerine, başkasının sizi övmesi, üstelik bunu dolaylı şekilde yapması, elbette daha inandırıcı ve etkilidir. Ancak, siz kendiniz hakkında dilediğiniz kelimeleri, dilediğiniz şekilde kullanırken, başkasının sizi övme şekline karışma şansınız pek yoktur.

İstanbul Eğitimler