Günlük Aktivitelerimizin Bizlere Katkıları

Zaman zaman oturup, kendimize sorduğumuz olmuştur “Bugün dünden farklı ne yaptım?” diye. Belki de bazen koca bir hiç olarak cevapladığımız da olmuştur bu soruyu. Televizyon seyrettim, radyo dinledim, dergileri karıştırdım, gazete okudum, iş yemeğine/kokteyline ya da toplantısına katıldım, telefonla görüştüm, internette dolaştım, vb. Ama aslında ne çok iş yaptığımızın farkına dahi varmıyoruz. Bakın bu farkına varmadığımız günlük aktivitelerimiz bizlere nasıl fayda sağlıyor..

Televizyon Seyretmek:
İletişimin güncel noktası olarak görünen televizyonlar günlük yaşantımızı farkında olmadan şekillendiriyor. Bir iş adamını döviz, borsa, yatırımlar gibi ekonomi programları, haberler ilgilendirebilirken, bir ev hanımını yemek tarifleri, yarışma programları ilgilendirebiliyor.

Radyo Dinlemek:
Radyolarda televizyonlar gibi iletişimin bir parçası, müzik olgusunu yoğun bir şekilde kullandığı için, zaman zaman bizleri dinlendirip, anlık farklı konulara düşünmeye sevk edebiliyor.

Dergi Okumak:
Farklı okur kitlelerine farklı içerikleri farklı sürelerde sunan dergiler, alışkanlıklarımızı da değiştirebiliyor. Özellikle sektörel dergileri gözden geçirmemiz, belleğimizi de gözden geçirmeye davet edebiliyor. Bu durumda alternatif ve fırsatları değerlendirmek elimizde olabiliyor.

Gazete Okumak:
Gazete, bilgiye dayalı bir iletişim aracıdır. Güncel bilgi, kişiyi ya da kurumu yönlendirip, bilgilendirebiliyor. Gazeteler, herhangi bir konuda fikir sahibi olmamızı çabuklaştırıp, yorum yapabilme fırsatı verebiliyor.

İş Yemeğine Katılmak :
İş yemekleri ya da kokteyller, kişiler arasında iletişim kurmaya yarayan bir iletişim platformu oluşturmaktadır. Her görüşeceğiniz kişiyi görmeye kalktığınızda buna zamanınızın yetmediğini görüyoruz. Fakat bir iş yemeği ortamında istediğiniz kişiyi görme şansını yakalayabilir, konuşabilir ya da kartvizit alışverişinde bulunabiliyoruz

Telefonla Görüşmek :
Günlük hayatımızda hepimiz telefonu oldukça sık kullanıyoruz. Kendimizi daha güvenli ve kararlı hissetmemizi sağlayan, yüz yüze söylemekte zorlandığımızda kendimizi daha rahat ifade etmemizi sağlayabiliyoruz.

İnternet :
Televizyonlar, gazeteler, dergiler derken bir de baktık ki internet çıktı başımıza. Hem de öyle bir hayatımıza girdi ki, hiç birimiz ayrılamaz olduk bilgisayarlarımızın başından. İş dünyasının bireyleri olarak, artık potansiyel muhatabını tanımak için binlerce dolar harcayıp, zamanımızı feda edip, saatlerce toplantı yapmak zorunda değiliz. “www” ile başlayan adresler tüm merakımızı gidermeye yetiyor. Gönderilen ya da alınan bir tek “e-mail” ile artık tüm işlerimizi halledebiliyoruz.

İstanbul Eğitimler