Renklerin Psikolojik Etkileri

Renklerin Psikolojik Etkileri

Renklerin Psikolojik Etkileri: Renklerin duygularımızın yönetimi ve psikolojik etkileri konusunda oldukça önemli olduğunu biliyoruz. Buna bağlı olarak uygun renkleri uygun ortamlarda kullanmak, hayatımızın akışını olumlu yönde değiştirebilir.

Renkler nerelerde etkili olur?

  • Yaşam alanlarımızda renklerin önemli bir etkisi yer alıyor. Evimizin her bir odası, ofisimiz gibi alanlarda doğru renkler kullanılmalı, tercih edilmelidir.
  • İş görüşmelerinde doğru renk kullanımı aday seçim kriterlerini etkiler.
  • Müşteri toplantılarında, görüşmelerinde renklerin ikna özelliği bulunuyor.
  • Tanışma ve özel görüşmelerde renkler görüşmenin dengesini koruyabiliyor.
  • İş ortamlarında, çalışan motivasyon ve dinamiğini olumlu etkileyen renkler kullanılmalı.
  • Bebek ya da çocuk odalarının renk ve dekorasyonu çocuk psikolojine uygun olabilmeli.

Renkler hayatımızda bu denli önemli iken, renklerin etkisini birlikte inceleyelim.

 

Beyaz

Masumiyeti, temizliği ve saflığı simgeler. Sağlık, kozmatik ve temizlik ürünlerinde yoğun kullanılır. Derinden gelen bir serinlik hissi verir. İstikrar ve özgürlük hissi de verir. Beyaz genelde olumlu bir anlam oluştursa da gelinlik(başlangıç) gibi, bazı toplumlarda da kefen(ölüm) sonu ifade eder. Beyaz, tek renk kullanıldığında etrafa agresif bir enerjide yayabilir. Bundan dolayı kullanımında farklı renklerle kombin yapılması önerilir.

 

Siyah

Güç, ihtişam, kudret, kutsallık rengidir. Ağırlığı simgeler. Otorite rengidir. Saygınlık ve bilgelik anlamı da verir. Siyah renk aynı zamanda matem rengidir. Kullanım alanlarına göre değişkenlik gösterebilir. İş görüşmelerinde, mobilya kullanımlarında, kıyafetlerinizde beyaz ile uyum gösterir. Kadınlarda fular, takı ve erkeklerde ise saat, bileklik olarak siyah renk kullanılabilir.

 

Mavi

Hüzün, derinliği, güven, kararlılık, bağlılık ve sadakat rengidir. Sonsuzluğu ve özgürlüğü ifade eder. Mavi, akılda kalıcı bir renktir. Gökyüzü ve deniz en güzel örnekleridir. Mavi de, beyaz gibi serinlik hissi verir.(Buz mavisi) Soğuk bir renk olması psikolojiyi olumsuz etkileyebileceği için kliniklerde koyu mavi ya da lacivert renklerin kullanılmaması önerilir. Yatırım ve finans kurumları, sosyal medya markaları, kot markaları, endüstriyel sektörler, bazı içecek markaları maviyi kullanır. İş görüşmelerinde açık renk ve yumuşak tonda pastel rengi mavi olumlu bir etki bırakırken(güven-bağlılık), koyu mavi kombin renklerle kullanıldığında pozitif bir enerji verir.

 

Kırmızı

Enerji rengidir. İştah açıcı ve hareket rengidir. Adrenalin, heyecan ve tutku rengidir. Aynı zamanda tehlikeyi de sembolize eder. Özellikle fast-food sektöründe yoğun kullanılır. Hızlı hareket et mesajı verir. Güçlü bir renktir. Kararlılık, kendine güven, heyecan duygularını harekete geçirir. Her şeyin dengelisi önemli olduğu için yoğun bir kırmızı kullanımı gözü yorar. Kırmızı, sadeliğin içerisinde parlayan bir renktir.

 

Sarı

Pozitif bir renktir. Işıltı, akış ve rahatlık hissi verir. Bilgi ve bilgeliği temsil eden bir renktir. Verimlilik ve motivasyon arttırıcı bir etkisi vardır. Dekoratif bir renktir. Tüm renklerle uyumu yakalar. Pastel ton sarı rengi mobilyalarınızda, duvarlarınızın boyasında ve kıyafetlerinizde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

 

Yeşil

Doğanın rengidir. Tazelik ve freshlik hissi verir. Sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi vardır. Huzuru temsil eder. Bu yüzden hastanelerde kullanılan bir renktir. Güven duygusunu verir. Bundan dolayı birçok banka yeşil renk kullanır. Rahatlık ve tembelliği tetikleyen bir renk olduğu için ofis mekanlarında renk kombiyle kullanılması önerilir.

 

Turuncu

İletişim rengidir. Dışa dönük, sosyal, hareketli ve enerji verici bir renktir. Kıpır kıpır, arkadaş canlısı, sevecen ve zihni hareketlendiren bir renktir. Akılda kalan bir izlenim bırakır. Özellikle ilk görüşmelerde kullanılması önerilir. Kullanılacak turuncu bir aksesuar dahi karşı tarafta olumlu bir etki bırakır. Turuncu, festival, fuar, ajanslar ya da çocuk, genç giyim mağazalarında yoğun kullanılan bir renktir.

 

Mor

Asalet, lüks, gizem, zenginlik, ihtişam ve zarafet rengidir. Lavanta ve Lila renkleri, organizasyonlarda, dekorasyon, takı ve mobilya olarak yoğun kullanılır. Lüks markaların tercih ettiği bir renktir. Yatak takımlarınızda pastel tonlarında mor rengi kullandığınızda rahatlatıcı bir etkisi vardır. Kimi zaman da depresyon rengidir. Bundan dolayı tek renk kullanım kimi zaman kişiye hüzün verir.

 

Pembe

Yatıştırıcı ve insan psikolojinde rahatlatıcı bir etkisi bulunur. Evlerde, çocuk odalarında yoğun kullanılır. Ofis ortamlarında da pastel tonların kullanılması önerilir. Feminen ve narin bir renktir. Mutluluğu ve hayal kurmayı temsil eder. Pembe panjurlu ev ifadesi de buradan çıkmıştır.

 

Kahverengi

Sağlam ve güvenilir hissi verir. Mobilya sektöründe yoğun kullanılır. Toprağın rengidir. Durağanlığı ve istikrarı simgeler. İş görüşmeleri ve önemli toplantılarınızda kullanılması önerilmez.

 

Gri

Sakinliğin ve hareketsizliğin rengidir. Tarafsızlık ve diplomasiyi temsil eder. Teknoloji şirketleri ve yazılım şirketlerinin kullandığı bir renktir. Uzlaştırıcı ve dengeleyici bir etkisi vardır. Bir yanı sükunet bir yanı da kasveti destekler. Cansız bir renk olduğu için zorunlu olmadıkça iş görüşmeleri ve toplantılarda kullanılmaması önerilir. Gri renk, farklı renk tonlarıyla tamamlanır.

 

Turkuaz

Duygusal denge ve düşüncenin rengidir. İyileştirici bir etkisi vardır. Mavi ve yeşil rengin karışımıdır. Bu yüzden ruhsal huzur ve yaşamda dengeyi simgeler. Yatıştırıcı ve sakinleştiricidir. Kadınların aksesuar ve takılarında kullanmaları önerilir. Ev ve ofis aksesuarlarında da kullanılabilecek renkler arasındadır.

 

Kişilik renkleriyle ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız Kişilik Analizi ve Kişilik Renkleri makalemizi okuyabilirsiniz.

İstanbul Eğitimler

Kurumsal  Eğitimler

Pazarlama Eğitimleri

Pazarlama Eğitimleri, kurumun imajı ve marka yönetimi açısından son derece önemlidir. Doğru ve amacına uygun olarak gerçekleştirilen pazarlama plan ya da stratejileri kurumu hedeflediği yere götürür.

Pazarlama, son dönemlerde kurumlar tarafından oldukça yoğun talep gören bir alan. İş böyle olunca da bu yöntemi en etkili şekilde kullanmak, firmaları rakiplerinden ön plana çıkarabiliyor.

İstanbul Eğitimler, Pazarlama Eğitimleri dahilinde, kurumların ihtiyacı olabileceği kategorilerde eğitimler ile siz profesyonellerin iş hayatına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nöro Pazarlama Eğitimleri, Dijital Pazarlama Eğitimleri, Mobil Pazarlama Eğitimleri, Stratejik Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Pazarlama Uzmanlık Eğitimi, Kurumsal İletişim Eğitimi, Ürün ve Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Araştırma Yönetimi Eğitimi, Pazarlama Planı Eğitimi bu seçeneklerden bazıları.

Sizler de pazarlama eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Satış Eğitimleri

Satış eğitimleri ile amacımız, sektördeki konumunuza, kurum vizyon ve misyonuna uygun, doğru satış stratejileri ve doğru satış kanalları ile farkındalığınızın arttırılması yönündedir.

Satış, günümüzün en ritmik ve stresli mesleklerinden biri. Eğer, satış odaklı bir mesleğimiz varsa ve hedefimizi bu yönde belirlemişsek, üstüne profesyonel bir eğitim ile kendimizi geliştirmeye yönelik rotamızı çizebiliriz.

İstanbul Eğitimler, satış konusunda deneyimli eğitmenlerin uygulamalı eğitimleriyle sizin bu yönünüze daha da katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nörosatış Eğitimi, Bayi Yönetimi Eğitimi, İleri Satış Becerileri Eğitimi, Satışta Çözüm Odaklılık Eğitimi, Satış Becerileri Geliştirme Eğitimi, Satışın Formülü Eğitimi, Temel Satış Becerileri Eğitimi, Stratejik Satış Yöntemleri Eğitimi, Telefonda Satış ve Müşteri Yönetimi Eğitimi, Satış Hedef Odaklılık Eğitimi, Kilit Müşteri Yönetimi Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de satış eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayalım ki doğru müşteriye doğru satış politikası, başarıyı arttıran en önemli etkendir.

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri ile hedef ve sonuç odaklı yönetim şekilleri, başarılı bir lider ve yöneticide olması gereken önemli özellikleri, stratejik yönetimin amacı, avantajları ve birçok konu başlıklarını uygulamalı olarak iş hayatınıza taşımanıza yardımcı oluyoruz.

Yöneticiler, yönetici adayları, girişimciler, firma sahipleri, liderler ve bu alanda ilerlemek isteyen herkes uygulamalı eğitimlerimize katılabilir.

Kabile Liderliği Eğitimi, Nöroliderlik Eğitimi, Stratejik Yönetim Eğitimi, Yönetimde Takım Ruhu ve Motivasyon, Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Fasitilasyon Eğitimi, Etkin Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Performans Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Temel Yönetim Becerileri ve Yöneticilik Eğitimi, Değişim Yönetimi Eğitimi, Kriz Yönetimi Eğitimi, Liderlik Eğitimi, Yöneticilik Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Birbirinden farklı, ihtiyaç ya da ilgi duyduğunuz alanlarda yer alan kişisel gelişim eğitimleri ile farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

Temel Koçluk Atölyesi, Holistik Form Eğitimi, NLP ile Yaşam Koçluğu, Nefes Eğitimi, Farkındalık Eğitimi, Meditasyon Eğitimi, Mandala Çizim Eğitimi, Mandala ve Farkındalık Eğitimi, Renk ve Stil Eğitimi, Öğrenci Koçluğu ve Tercih Danışmanlığı, Kurumsal Gelişim Eğitimi, Etkili İletişim ve Diksiyon Eğitimi, Başarı ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, İş Yerinde Yetkinlik Eğitimi, Motivasyon ve Özgüven Kazanımı İçin İpuçları, Stres Yönetimi Eğitimi, Kişisel İmaj Yönetimi Eğitimi, İletişim Eğitimi, Dökümantasyon ve Raporlama Eğitimi, Toplantı Yönetimi Eğitimi, Problem Çözme ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, Fasilitasyon Eğitimi, İnovasyon Eğitimi, E-posta Kullanımı Eğitimi, Etkili İletişim Eğitimi, Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Eğitimleri

İnsan Kaynakları Eğitimleri; İnsan Kaynakları Yönetimi Uzmanlığı, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi olarak yer almaktadır.

İnsan Kaynakları, kurumların en stratejik yeridir. Kurumların menfaatlerini ön plana çıkaracak noktalarda karar vericidir. Çalışan ve üreten motivasyonunu sürekli zinde tutmakla sorumludur.

Bizler de bu kriterlerin sizler için önemli olabileceği düşüncesiyle, İnsan Kaynakları Eğitimi, İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi organize etmekteyiz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri ile kurumların mevcut müşterilerini korumaları ve gelecek dönemde de müşteri memnuniyeti sağlanması amaçlanmaktad

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi, kurum içerisinde gerekli olan satınalma, stok, depo ve tedarik konuları uygulamalı örnekleriyle aktarılmaktadır.

Sizler de Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Muhasebe ve Finans Eğitimleri

Muhasebe ve Finans Eğitimleri, kurumların muhasebe ve finans bölümlerinde çalışmakta olan personele ya da kurumların farklı bölümlerinde çalışıp, bu konulara ilgi duyan personele katkı sağlamaktadır.

Danışmanlık Hizmeti

İstanbul Eğitimler, kurumsal eğitim programlarının dışında, kurumların ihtiyaç ve taleplerine yönelik danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Kurumsallaşma sürecine adaptasyon, görev tanımlarının yapılandırması, yetenek ve performans yönetimi, insan kaynakları süreçleri, kurumsal iletişim, iş analizi, kurum kültürü ve kurum algısı oluşturma, bireysel koçluk ve mentorlük faaliyet gösterdiği danışmanlık alanlarıdır.

Nasıl İlerleriz?

Mevcut durum ve süreç analiz ederiz.
Hedef ve beklentilerinizi dinleriz.
Uygulama Planı oluştururuz.
Süreci başlatırız.

Kurumsal Danışmanlık Kategorileri
Kurumsal Gelişim Planı Danışmanlığı
Yönetim Danışmanlığı
Pazarlama Danışmanlığı
Satış Danışmanlığı
Satınalma Danışmanlığı
Depo ve Stok Yönetimi Danışmanlığı
Uluslararası Pazarlara Giriş Stratejileri Danışmanlığı

Kurumsal Gelişim Analizleri
Swot Analizi
Gap Analizi (Mevcut Durum Analizi)
Fayda Maliyet Analizi
Kalite Çemberleri
Portföy Analizi
Q-Sort Analizi
Delphi Tekniği
Nominal Grup Tekniği
Çoklu Oylama (Multivoting) Tekniği