Topluluk Önünde Konuşma ve Heyecan Kontrolü İçin Neler Yapılmalı?

Topluluk Önünde Konuşma ve Heyecan Kontrolü İçin Neler Yapılmalı?

Topluluk Önünde Konuşma ve Heyecan Kontrolü: Birçoğumuzun fobisi, topluluk önünde konuşmak. Kimi zaman bu korkuyu aşıyor, kimi zaman da içimizde bastırıp, bu tedirginlikte topluluk önünde konuşmaktan kaçıyoruz. Bazı iyi konuşmacıların, sunucu ya da spikerlerin geçmişte(çocukluk ya da gençlik dönemlerinde) topluluk önünde konuşma ve heyecan kontrolü konusunda, önemli sorunlar yaşadığını unutmayalım. Yani, hiçbir şey imkansız değil. Sadece, bazı konularda kendimizi geliştirmemiz gerekiyor.

Biz bu yazımızda sizlere, topluluk önünde konuşmak ve heyecan kontrolü üzerine bazı önemli bilgi ve mesajlar vereceğiz.

 

Topluluk Önünde Konuşma ve Heyecan Kontrolü Konusunda İpuçları:

 • Minik heyecanlar, konuya hakim ve hazırlıklı olduğumuz sürece güzel sonuçlar verir. Bundan dolayı, sunum yapacağımız konuya öncesinde iyi hazırlanmalı.
 • Heyecan kontrolü önemlidir. Heyecanın, azı karar fazlası ise kişiyi yorar. Eğer fazla heyecanlı bir yapıya sahipsek, sunum öncesi nefes tekniklerinden faydalanabiliriz. Aktaracağımız sunumu, öncesinde ayna karşısında, karşımızda bir topluluk var gibi çalışabiliriz. Yine aynı şekilde sunumu, arkadaşınız veya aile üyelerinden bir ya da birkaçına aktarabilirsiniz. Ne kadar fazla sunum denemesi yaparsanız, eksiklerinizi veya ilavelerinizi ona göre geliştirebilirsiniz.
 • Sunumu kime ya da kimlere karşı gerçekleştireceğiniz önemlidir. Hitap ve anlatım şekliniz katılımcılara göre değişir.
 • Sunumu nerede ve hangi ekipmanlarla yapacağınız da önemlidir. Sunumda teknik bir aksaklık yaşamamanız için sunum yapacağınız yer ve sunumda kullanacağınız ekipmanları kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Ön hazırlık yapmayı ihmal etmeyin!
 • Sahne duruşu, beden dili, ses tonu, yazılım sunum var ise yazım şekli ve genel hitabet önemlidir. Bazen konuyu çok iyi bilir ama aktarmakta güçlük çekebiliriz. Bu konuda, aynada çalışmalar kendimizi tanıma ve kendimizi görme açısından faydalı olacaktır.
 • Bir sunum genel hatlarıyla, sanki bir kompozisyon hazırlar gibi, giriş-gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşabilmeli. Sunumda açılışı iyi yapmalı, sonda mesajı vurucu ve akılda
 • Aktaracağınız sunumun konusuna göre katılımcılarınızla dialog kurabilecek betimlemeler yapabilir, sunumunuzu görsel, video, analiz, espri ya da hikayelerle zenginleştirebilirsiniz.
 • Sunumunuzda, kısa ve net cümleler hem akılda kalır hem de anlatımınızı kuvvetlendirir.
 • Sunum esnasında, imkanınız var ise herkesle, makul ölçülerde göz teması kurmanız gerekir. Dinleyici görünen bir katılımcıya odaklanırken, diğer katılımcıları kaçırabilirsiniz.
 • Sunum esnasında, katılımcıyla açık iletişim içerisinde olmak ve katılımcıya soru cümleleri sormak, sunumda biraz dinlenmenizi ve bununla birlikte sunumun interaktif geçmesini sağlayacaktır.
 • Sunuma odaklanın. Gündüz hayalciliği, bir an dağılmanıza neden olabilir. Sunumunuz bitene kadar sadece sunumunuza konsantre olmanız iyi olacaktır.
 • Pozitif düşünün, olumlu cümleler kurun ve tabi ki gülümseyin :)

Topluluk Önünde Konuşma ve Heyecan Kontrolü, Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi ile ilgili detaylı bilgi ve bu konuda kendinizi geliştirmek isterseniz, linkte eğitim konularımızı inceleyebilirsiniz.

İstanbul Eğitimler

Kurumsal  Eğitimler

Pazarlama Eğitimleri

Pazarlama Eğitimleri, kurumun imajı ve marka yönetimi açısından son derece önemlidir. Doğru ve amacına uygun olarak gerçekleştirilen pazarlama plan ya da stratejileri kurumu hedeflediği yere götürür.

Pazarlama, son dönemlerde kurumlar tarafından oldukça yoğun talep gören bir alan. İş böyle olunca da bu yöntemi en etkili şekilde kullanmak, firmaları rakiplerinden ön plana çıkarabiliyor.

İstanbul Eğitimler, Pazarlama Eğitimleri dahilinde, kurumların ihtiyacı olabileceği kategorilerde eğitimler ile siz profesyonellerin iş hayatına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nöro Pazarlama Eğitimleri, Dijital Pazarlama Eğitimleri, Mobil Pazarlama Eğitimleri, Stratejik Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Pazarlama Uzmanlık Eğitimi, Kurumsal İletişim Eğitimi, Ürün ve Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Araştırma Yönetimi Eğitimi, Pazarlama Planı Eğitimi bu seçeneklerden bazıları.

Sizler de pazarlama eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Satış Eğitimleri

Satış eğitimleri ile amacımız, sektördeki konumunuza, kurum vizyon ve misyonuna uygun, doğru satış stratejileri ve doğru satış kanalları ile farkındalığınızın arttırılması yönündedir.

Satış, günümüzün en ritmik ve stresli mesleklerinden biri. Eğer, satış odaklı bir mesleğimiz varsa ve hedefimizi bu yönde belirlemişsek, üstüne profesyonel bir eğitim ile kendimizi geliştirmeye yönelik rotamızı çizebiliriz.

İstanbul Eğitimler, satış konusunda deneyimli eğitmenlerin uygulamalı eğitimleriyle sizin bu yönünüze daha da katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nörosatış Eğitimi, Bayi Yönetimi Eğitimi, İleri Satış Becerileri Eğitimi, Satışta Çözüm Odaklılık Eğitimi, Satış Becerileri Geliştirme Eğitimi, Satışın Formülü Eğitimi, Temel Satış Becerileri Eğitimi, Stratejik Satış Yöntemleri Eğitimi, Telefonda Satış ve Müşteri Yönetimi Eğitimi, Satış Hedef Odaklılık Eğitimi, Kilit Müşteri Yönetimi Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de satış eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayalım ki doğru müşteriye doğru satış politikası, başarıyı arttıran en önemli etkendir.

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri ile hedef ve sonuç odaklı yönetim şekilleri, başarılı bir lider ve yöneticide olması gereken önemli özellikleri, stratejik yönetimin amacı, avantajları ve birçok konu başlıklarını uygulamalı olarak iş hayatınıza taşımanıza yardımcı oluyoruz.

Yöneticiler, yönetici adayları, girişimciler, firma sahipleri, liderler ve bu alanda ilerlemek isteyen herkes uygulamalı eğitimlerimize katılabilir.

Kabile Liderliği Eğitimi, Nöroliderlik Eğitimi, Stratejik Yönetim Eğitimi, Yönetimde Takım Ruhu ve Motivasyon, Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Fasitilasyon Eğitimi, Etkin Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Performans Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Temel Yönetim Becerileri ve Yöneticilik Eğitimi, Değişim Yönetimi Eğitimi, Kriz Yönetimi Eğitimi, Liderlik Eğitimi, Yöneticilik Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Birbirinden farklı, ihtiyaç ya da ilgi duyduğunuz alanlarda yer alan kişisel gelişim eğitimleri ile farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

Temel Koçluk Atölyesi, Holistik Form Eğitimi, NLP ile Yaşam Koçluğu, Nefes Eğitimi, Farkındalık Eğitimi, Meditasyon Eğitimi, Mandala Çizim Eğitimi, Mandala ve Farkındalık Eğitimi, Renk ve Stil Eğitimi, Öğrenci Koçluğu ve Tercih Danışmanlığı, Kurumsal Gelişim Eğitimi, Etkili İletişim ve Diksiyon Eğitimi, Başarı ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, İş Yerinde Yetkinlik Eğitimi, Motivasyon ve Özgüven Kazanımı İçin İpuçları, Stres Yönetimi Eğitimi, Kişisel İmaj Yönetimi Eğitimi, İletişim Eğitimi, Dökümantasyon ve Raporlama Eğitimi, Toplantı Yönetimi Eğitimi, Problem Çözme ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, Fasilitasyon Eğitimi, İnovasyon Eğitimi, E-posta Kullanımı Eğitimi, Etkili İletişim Eğitimi, Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Eğitimleri

İnsan Kaynakları Eğitimleri; İnsan Kaynakları Yönetimi Uzmanlığı, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi olarak yer almaktadır.

İnsan Kaynakları, kurumların en stratejik yeridir. Kurumların menfaatlerini ön plana çıkaracak noktalarda karar vericidir. Çalışan ve üreten motivasyonunu sürekli zinde tutmakla sorumludur.

Bizler de bu kriterlerin sizler için önemli olabileceği düşüncesiyle, İnsan Kaynakları Eğitimi, İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi organize etmekteyiz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri ile kurumların mevcut müşterilerini korumaları ve gelecek dönemde de müşteri memnuniyeti sağlanması amaçlanmaktad

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi, kurum içerisinde gerekli olan satınalma, stok, depo ve tedarik konuları uygulamalı örnekleriyle aktarılmaktadır.

Sizler de Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Muhasebe ve Finans Eğitimleri

Muhasebe ve Finans Eğitimleri, kurumların muhasebe ve finans bölümlerinde çalışmakta olan personele ya da kurumların farklı bölümlerinde çalışıp, bu konulara ilgi duyan personele katkı sağlamaktadır.

Danışmanlık Hizmeti

İstanbul Eğitimler, kurumsal eğitim programlarının dışında, kurumların ihtiyaç ve taleplerine yönelik danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Kurumsallaşma sürecine adaptasyon, görev tanımlarının yapılandırması, yetenek ve performans yönetimi, insan kaynakları süreçleri, kurumsal iletişim, iş analizi, kurum kültürü ve kurum algısı oluşturma, bireysel koçluk ve mentorlük faaliyet gösterdiği danışmanlık alanlarıdır.

Nasıl İlerleriz?

Mevcut durum ve süreç analiz ederiz.
Hedef ve beklentilerinizi dinleriz.
Uygulama Planı oluştururuz.
Süreci başlatırız.

Kurumsal Danışmanlık Kategorileri
Kurumsal Gelişim Planı Danışmanlığı
Yönetim Danışmanlığı
Pazarlama Danışmanlığı
Satış Danışmanlığı
Satınalma Danışmanlığı
Depo ve Stok Yönetimi Danışmanlığı
Uluslararası Pazarlara Giriş Stratejileri Danışmanlığı

Kurumsal Gelişim Analizleri
Swot Analizi
Gap Analizi (Mevcut Durum Analizi)
Fayda Maliyet Analizi
Kalite Çemberleri
Portföy Analizi
Q-Sort Analizi
Delphi Tekniği
Nominal Grup Tekniği
Çoklu Oylama (Multivoting) Tekniği