İş Hayatında Nasıl Giyinmeli?

İş Hayatında Nasıl Giyinmeli

İş hayatında nasıl giyinmeli? Elbette bir kuralı olmamalı ama temsil ettiği kurumun disiplini, kültürü ve iletişim algısına yakın olabilmeli. İş hayatında kıyafet seçimi, sektörlere, gerçekleştirilen işe, pozisyona ve kurumun beklentilerine göre değişkenlik gösterebilir. Önemli olan seçimlerimizi yaparken hangi kriterlerin algıda olumlu seçicilik yaratacağıyla ilgili olacaktır.

“Sadelik, en yüksek gelişmişlik düzeyidir.” der Leonardo da Vinci. Sadelik, kimi zaman zarafetin de temsilcisidir. Kıyafet konusunda iş hayatındaki olumlu algı ve beklenti, genel olarak, sadelik ve şıklığı bir araya getirmeye yöneliktir.

İş hayatında artık sık duyuyoruz. Streetwear, Casual, Business Casual, Smart Casual, Business Informal, Black Tie / Semi Formal (sokak giyimi, rahat, rahat iş tarzı, smart casual, business-klasik ve papyon) gibi birçok giyim stili yer alıyor. Yukarı da da belirttiğimiz gibi giyim farklılıklarını değiştiren birçok etken olabilir, bununla birlikte biz bu yazımızda sizlere genel kabul görmüş bazı konuları paylaşıp, hem kendinizi daha iyi hissettirecek bazı stillerden bahsedecek hem de dış görünüşünüzün iş yerinde ya da sahada önemli bir kriter olduğunu hatırlatacağız.

Unutmayalım ki, doğru kıyafet seçimi, kendinizin güvende olduğunu hissettirir. İş yerinde kıyafet seçimi konusunda, eskisi kadar ağır prosedürler yer almıyor. Özel sektörde özellikle daha rahat çalışmaya yönelik bir ortam oluşturulmaya çalışılıyor. Bundan dolayı, artık kılık-kıyafet beklentileri de tamamen değişti. Değişim ve ilerleme önce kendimizle başlıyor. Kendimi, iyi giyinebileceğim bir kıyafetle dahi iyi hissedebilirim…

California Silikon Vadisi’nde çalışan Bilişim Uzmanları, klasik takım elbisenin çalışma şartları açısından zorladığını düşünerek, kot-tshirt ile işe gelmeleriyle, yeni bir giyim akını başlıyor. 1939 yılında, rahat, şık ve klasik giyim stilinden uzak olan Smart Casual ve Business Casuel stilleri, kısa sürede, tüm Dünya’ya yayılıyor.

Oxford Üniversitesi Smart Casual giyim kodunu şöyle tanımlamış: “Sade, geleneksel ama göreceli olarak, kişiye göre değişir bir şekilde gayri resmi.” Yani, günlük yaşam ve iş hayatı arası rahatlığı temsil ettiği belirtiliyor. Y ve Z Kuşağı artık Smart Casual giyim tarzını tercih ediyor.

Business Casual’ da, belirli bir tanım yer almasa da, profesyonel şıklık ve rahatlığı temsil ediyor ve kurumlara göre farklılık gösterebiliyor. Üst yönetim genelde Business Casual giyim tarzını tercih ediyor.

 

İş Hayatında Nasıl Giyinmeli?

  • Bedenine göre kıyafet seçimi, seçtiğiniz kıyafet renklerinin bulunduğunuz ortama ve kıyafetlerinizin teninize uygunluğu ve kıyafetleriniz de aksesuar kullanımı önemlidir. En önemli konu, kişi, bedenini iyi tanımlayabilmeli.
  • Lacivert, gri ve parlak olmayan kumaşları tercih etmenizi öneririz. Açık tenliyseniz, pastel renkler ve açık tonlar, koyu renkliyseniz koyu renkli kıyafetleri tercih edebilirsiniz.
  • Günlük makyaj abartı olmamalı, ağır parfüm kullanılmamalı, fresh görünmek önemli.
  • Kıyafete uygun çanta, kemer, ayakkabı, takı, saat, gözlük, bileklik, atkı, eşarp, eldiven ve cep mendilleri de önemli.
  • Kıyafet aksesuarlarının temiz olması, renk ve ebatlarının kıyafetle kombini önemli. Küçük ve dikkat çekecek parlaklıkta olmayan aksesuarlar şık görünecektir.
  • Yaratıcı ve araştırmacı sektörler, farklılıkları sever. Renkli kıyafetler ve iddialı renkler dinamik, enerjik bir izlenim verir.
  • Yeni nesil, slimfit modasına aşina. Slimfit giyinmek, doğallık, rahatlık ve yine şıklığı temsil ediyor. Bedenimiz oranında tercih edeceğimiz bu stil, iş hayatında “kendine güven” stili olarak da tanımlanabilir. Bedenimizin üstü ölçüsündeki ve bedenimize göre aşırı bol kıyafetler, şık görünmeyecek, bununla birlikte kendine güvensiz bir izlenim yaratacaktır.
  • Özellikle Y ve Z kuşağı erkeklerinin blazer ceketler ve kanvas pantolon kullanımına dikkat etmeli, kadınlar ise dekolteden ve frapan desenlerden kaçınmalıdır.
  • Gardolabınızda, mavi ve beyaz gömleğiniz bulunmalı, kadınların siyah, bordo ve bej renginde stiletto ayakkabıları yer almalı. Mümkün olduğunca, iş yerinde şort, terlik, sandalet, mantar topuklu ayakkabı ve yıpranmış ürünler kullanılmamalı.
  • Saçlar ve saçlara takılan aksesuarlar da önemli. Erkeklerin sakal tıraşı olması, kadınların da hafif makyaj yapmaları önerilir.

 

İlk izlenim ve etkileme de, dış görünüş ve kıyafet seçiminin önemi oldukça büyük. Bununla birlikte, kıyafeti iyi taşıyabilmek için dik durmanız önerilir. Beden dili, seçtiğiniz renkler sizi ve iş yerinizi yansıtacaktır.

İş Hayatında Nasıl Giyinmeli? konusunda daha detaylı bilgi almak için Kişisel İmaj Yönetimi Eğitimimize katılabilirsiniz.

İstanbul Eğitimler

Kurumsal  Eğitimler

Pazarlama Eğitimleri

Pazarlama Eğitimleri, kurumun imajı ve marka yönetimi açısından son derece önemlidir. Doğru ve amacına uygun olarak gerçekleştirilen pazarlama plan ya da stratejileri kurumu hedeflediği yere götürür.

Pazarlama, son dönemlerde kurumlar tarafından oldukça yoğun talep gören bir alan. İş böyle olunca da bu yöntemi en etkili şekilde kullanmak, firmaları rakiplerinden ön plana çıkarabiliyor.

İstanbul Eğitimler, Pazarlama Eğitimleri dahilinde, kurumların ihtiyacı olabileceği kategorilerde eğitimler ile siz profesyonellerin iş hayatına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nöro Pazarlama Eğitimleri, Dijital Pazarlama Eğitimleri, Mobil Pazarlama Eğitimleri, Stratejik Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Pazarlama Uzmanlık Eğitimi, Kurumsal İletişim Eğitimi, Ürün ve Marka Yönetimi Eğitimi, Stratejik Araştırma Yönetimi Eğitimi, Pazarlama Planı Eğitimi bu seçeneklerden bazıları.

Sizler de pazarlama eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Satış Eğitimleri

Satış eğitimleri ile amacımız, sektördeki konumunuza, kurum vizyon ve misyonuna uygun, doğru satış stratejileri ve doğru satış kanalları ile farkındalığınızın arttırılması yönündedir.

Satış, günümüzün en ritmik ve stresli mesleklerinden biri. Eğer, satış odaklı bir mesleğimiz varsa ve hedefimizi bu yönde belirlemişsek, üstüne profesyonel bir eğitim ile kendimizi geliştirmeye yönelik rotamızı çizebiliriz.

İstanbul Eğitimler, satış konusunda deneyimli eğitmenlerin uygulamalı eğitimleriyle sizin bu yönünüze daha da katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Nörosatış Eğitimi, Bayi Yönetimi Eğitimi, İleri Satış Becerileri Eğitimi, Satışta Çözüm Odaklılık Eğitimi, Satış Becerileri Geliştirme Eğitimi, Satışın Formülü Eğitimi, Temel Satış Becerileri Eğitimi, Stratejik Satış Yöntemleri Eğitimi, Telefonda Satış ve Müşteri Yönetimi Eğitimi, Satış Hedef Odaklılık Eğitimi, Kilit Müşteri Yönetimi Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de satış eğitimleri konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayalım ki doğru müşteriye doğru satış politikası, başarıyı arttıran en önemli etkendir.

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri

Yöneticilik ve Liderlik Eğitimleri ile hedef ve sonuç odaklı yönetim şekilleri, başarılı bir lider ve yöneticide olması gereken önemli özellikleri, stratejik yönetimin amacı, avantajları ve birçok konu başlıklarını uygulamalı olarak iş hayatınıza taşımanıza yardımcı oluyoruz.

Yöneticiler, yönetici adayları, girişimciler, firma sahipleri, liderler ve bu alanda ilerlemek isteyen herkes uygulamalı eğitimlerimize katılabilir.

Kabile Liderliği Eğitimi, Nöroliderlik Eğitimi, Stratejik Yönetim Eğitimi, Yönetimde Takım Ruhu ve Motivasyon, Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Fasitilasyon Eğitimi, Etkin Liderlik ve Yöneticilik Eğitimi, Performans Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Proje Yönetimi Eğitimi, Süreç Yönetimi Eğitimi, Temel Yönetim Becerileri ve Yöneticilik Eğitimi, Değişim Yönetimi Eğitimi, Kriz Yönetimi Eğitimi, Liderlik Eğitimi, Yöneticilik Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel Gelişim Eğitimleri

Birbirinden farklı, ihtiyaç ya da ilgi duyduğunuz alanlarda yer alan kişisel gelişim eğitimleri ile farkındalığınızı arttırabilirsiniz.

Temel Koçluk Atölyesi, Holistik Form Eğitimi, NLP ile Yaşam Koçluğu, Nefes Eğitimi, Farkındalık Eğitimi, Meditasyon Eğitimi, Mandala Çizim Eğitimi, Mandala ve Farkındalık Eğitimi, Renk ve Stil Eğitimi, Öğrenci Koçluğu ve Tercih Danışmanlığı, Kurumsal Gelişim Eğitimi, Etkili İletişim ve Diksiyon Eğitimi, Başarı ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, İş Yerinde Yetkinlik Eğitimi, Motivasyon ve Özgüven Kazanımı İçin İpuçları, Stres Yönetimi Eğitimi, Kişisel İmaj Yönetimi Eğitimi, İletişim Eğitimi, Dökümantasyon ve Raporlama Eğitimi, Toplantı Yönetimi Eğitimi, Problem Çözme ve Sonuç Odaklılık Eğitimi, Fasilitasyon Eğitimi, İnovasyon Eğitimi, E-posta Kullanımı Eğitimi, Etkili İletişim Eğitimi, Etkili Sunum Teknikleri Eğitimi seçeneklerimizden bazıları.

Sizler de bu konuda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Eğitimleri

İnsan Kaynakları Eğitimleri; İnsan Kaynakları Yönetimi Uzmanlığı, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi olarak yer almaktadır.

İnsan Kaynakları, kurumların en stratejik yeridir. Kurumların menfaatlerini ön plana çıkaracak noktalarda karar vericidir. Çalışan ve üreten motivasyonunu sürekli zinde tutmakla sorumludur.

Bizler de bu kriterlerin sizler için önemli olabileceği düşüncesiyle, İnsan Kaynakları Eğitimi, İnsan Kaynakları Yönetimi Eğitimi, Eğitimcinin Eğitimi, İşe Alım ve Mülakat Teknikleri Eğitimi organize etmekteyiz.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri

Müşteri İlişkileri Yönetimi (CRM) Eğitimleri ile kurumların mevcut müşterilerini korumaları ve gelecek dönemde de müşteri memnuniyeti sağlanması amaçlanmaktad

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi

Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi, kurum içerisinde gerekli olan satınalma, stok, depo ve tedarik konuları uygulamalı örnekleriyle aktarılmaktadır.

Sizler de Satınalma ve Tedarik Zinciri Yönetimi Eğitimi konusunda ilerlemeyi hedefleyenlerdenseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Muhasebe ve Finans Eğitimleri

Muhasebe ve Finans Eğitimleri, kurumların muhasebe ve finans bölümlerinde çalışmakta olan personele ya da kurumların farklı bölümlerinde çalışıp, bu konulara ilgi duyan personele katkı sağlamaktadır.

Danışmanlık Hizmeti

İstanbul Eğitimler, kurumsal eğitim programlarının dışında, kurumların ihtiyaç ve taleplerine yönelik danışmanlık hizmeti de vermektedir.

Kurumsallaşma sürecine adaptasyon, görev tanımlarının yapılandırması, yetenek ve performans yönetimi, insan kaynakları süreçleri, kurumsal iletişim, iş analizi, kurum kültürü ve kurum algısı oluşturma, bireysel koçluk ve mentorlük faaliyet gösterdiği danışmanlık alanlarıdır.

Nasıl İlerleriz?

Mevcut durum ve süreç analiz ederiz.
Hedef ve beklentilerinizi dinleriz.
Uygulama Planı oluştururuz.
Süreci başlatırız.

Kurumsal Danışmanlık Kategorileri
Kurumsal Gelişim Planı Danışmanlığı
Yönetim Danışmanlığı
Pazarlama Danışmanlığı
Satış Danışmanlığı
Satınalma Danışmanlığı
Depo ve Stok Yönetimi Danışmanlığı
Uluslararası Pazarlara Giriş Stratejileri Danışmanlığı

Kurumsal Gelişim Analizleri
Swot Analizi
Gap Analizi (Mevcut Durum Analizi)
Fayda Maliyet Analizi
Kalite Çemberleri
Portföy Analizi
Q-Sort Analizi
Delphi Tekniği
Nominal Grup Tekniği
Çoklu Oylama (Multivoting) Tekniği