Dünden Hızlı mısınız?

Dünden Hızlı mısınız

Geçenlerde lise arkadaşlarımızla bir araya geldik. Hani, dönem dönem iş yoğunluğu canınıza tak ederde, eskiyi yad etmek, farklı sohbet konularıyla kafanızı dağıtmak istersiniz ya, işte öyle bir süreçti belki de hepimiz için ve yine hep birlikteydik.

O kadar güzel bir duygu ki bir zamanlar aynı sıraları paylaştığınız arkadaşlarınızın saygın mesleklerde bulunduğunu görmek. Aslını sorarsanız bu kadar geçen uzun dönemden sonra fazla konuşabilecek konumuzun olmayacağını düşünüyordum, lakin yanılmışım zamanın nasıl geçtiğini bile anlamadım.

Oradan buradan derken, konu konuyu açtı, başladık hayatımızdaki başarı öykülerini anlatmaya. Tabii herkes kendinden, iş hayatından bir şeyler anlatıyor. “Şöyle uğraştım!, Şöyle yoruldum! Böyle koştum! Böyle yoruldum! Şöyle başardım!” Meğersem bu konuda konuşacak ne kadar çok öykümüz varmış ve doluymuşuz da haberimiz yokmuş. Bende dahil olmak üzere hep yorgunluklarımızı ve bu yorgunluklar sonrası yakaladığımız başarılarımızı birbirimize ifade ediyoruz.

Aramızdan sadece bir arkadaşımız yorum yapmadan bizi sonuna kadar dinledi ve hepimizin ardından bize şu soruyu yöneltti ; “Dünden hızlı mısınız?” Afalladık, başta anlamadık soruyu, devam etti ve yineledi sorusunu “Dünden hızlı mısınız?” Hepimiz; -klasik Hasan sorusu, lisedeyken de böyle sorular sorardı – deyip, gırgıra şamataya vurduk atladık bu soruyu ve dağıldık..     Eve döndüğümde kendi kendime Hasan’nın sorusunu sordum. Acaba “Dünden hızlı mıyım?” Cevabını size de vereyim: Hayır. Çünkü hızlanmaya başladığımızda çabuk yoruluyoruz, dinlenmeye başladığımızda geride kalan koşucular bizden bir adım daha öne geçerek yarışı tamamlamaya çalışıyorlar. Biz ise kendimize baktığımızda oldukça geride kalıyoruz. İşte bu yüzden çoğumuz maalesef ki “Dünden hızlı değiliz.”

Sevgili Hasan, şimdi düşünüyorum da hakikaten oldukça önemli bir soru yönelttin o gün bize.

Bu soru bana bir Afrika atasözünü anımsattı. O sözü sizlerle de paylaşayım.

“Sabah bir ceylan uyanır Afrika’ da, kafasında tek bir düşünce vardır. En hızlı koşan aslandan daha hızlı koşabilmek, yoksa aslana yem olacaktır.

Her sabah bir aslan uyanır Afrika’da, kafasında tek bir düşünce vardır. En yavaş koşan ceylandan daha hızlı koşabilmek, yoksa açlıktan ölecektir.

İster aslan ister ceylan olun hiç önemi yok. Yeter ki güneş doğduğunda koşuyor olmanız gerektiğini, hem de bir önceki günden daha hızlı koşuyor olmanız gerektiğini bilin.”

Yaşam adlı koşuyu ne kadar güzel anlatmış Afrika atasözü, bir önceki günden daha hızlı koşmak gerekmektedir. Çünkü; eğer aslansanız ve en yavaş koşan ceylanı bir önceki gün yakalamışsanız ve bugün bir ceylan yakalamak niyetindeyseniz, artık bilmelisiniz ki en yavaş ceylan sizden daha hızlıdır. O halde düne göre hızınızı arttırmanız gerekmektedir. Yok eğer ceylansanız ve henüz aslana yem olmamışsanız hızınızı düne göre mutlaka arttırmalısınız, çünkü sıra size gelmiş olabilir.

Yani hayat koşusunda devam edebilmenin tek koşulu var. Dünden daha hızlı olabilmek. Bakın bakalım şimdi kendi kendinize; ondan, şundan, bundan değil “dünden” hızlı mısınız?

İstanbul Eğitimler